Deloitte: Důvěra investorů ve střední Evropu se propadla

14.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 14. ledna (ČTK) - Důvěra soukromého kapitálu ve střední Evropu klesla loni v říjnu na 30 procent hodnoty dosahované v roce 2007, kdy byla na maximu. Vyplývá to z hodnoty indexu, který zjišťuje společnost Deloitte ve střední Evropě mezi odborníky na soukromý kapitál. Přesto tento region zůstane podle očekávání Deloitte jedním z hlavních míst, na která se bude zájem fondů soukromého kapitálu soustřeďovat.

Aktivita soukromého kapitálu a investiční nálada ve střední Evropě klesla i přes optimistická očekávání z doby před několika málo měsíci na nejnižší úroveň za posledních pět let, a to v souladu s globálními trhy a nízkou likviditou bank, uvedl partner Deloitte ve střední Evropě Garret Byrne. Některé fondy soukromého kapitálu se podle něj drží zpátky a vyčkávají, zatímco jiné jsou ochotny investovat jen vlastní kapitál a čekají, až budou bankovní úvěry potřebovat refinancování.

I přes panující pesimismus a značnou opatrnost považují investoři soukromého kapitálu střední Evropu za jeden z regionů, který bude globálním ekonomickým propadem zasažen v menší míře. "Mnozí podnikatelé z oblasti soukromého kapitálu vnímají současné prostředí jako skvělou příležitost a věří, že semínka zasetá v roce 2009 mohou přinést obrovskou úrodu. Semínka zasetá v roce 2008 však asi budou potřebovat neustálé zalévání, aby vůbec plodila," poznamenal Byrne.

Naději na rychlé ozdravení prý kazí "zmrazené" úvěry a stagnující mezibankovní trh. Zatím nevídané výkyvy na mezinárodních akciových trzích vedly k propadu evropských akcií na historicky nejnižší hodnoty. Ke třem hlavním důvodům nynějšího zpomalení vývoje patří podle klíčových investorů soukromého kapitálu nejistota na trzích, nedostatek financí a čas, který prodávající potřebují k přizpůsobení se novým cenám a očekáváním. Účastníkům trhu také působí starosti období mezi okamžikem, kdy kupujícím vzniká právní závazek, a časem úhrady peněz.

Velmi aktuální budou v blízké době odprodeje podniků z řady průmyslových skupin, které se potýkají s problémy a jež se budou snažit co nejvýhodněji odprodat aktiva, která nevyužívají k realizaci klíčových činností. "Stávající model soukromého kapitálu se bude muset přizpůsobit, nebo spíše vrátit se k podobě používané na začátku 21. století, tedy nakupování za relativně nízké ceny, zaměřování se na zkvalitňování provozních činností, najímání pracovníků se špičkovými znalostmi a zkušenostmi, využívání synergií a následný odprodej, bez spoléhání se na zapojení agresivního dluhového financování," doplnil Byrne.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK