Pokud nezačne proudit plyn, budou kráceny i slovenské teplárny

15.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bratislava 15. ledna (ČTK) - Slovensko bude muset od února začít omezovat odběr plynu určeného pro teplárny, pokud se mu v nejbližších dnech nepodaří vyřešit problémy s dodávkami suroviny z Ruska. Novinářům to řekl ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Odběr plynu už musí na Slovensku omezovat asi 1000 větších firem.

Kvůli poklesu odběru by výrobci tepla zřejmě museli snížit teplotu vytápění. "Nevytápělo by se zřejmě na takovou teplotu. Byty by se nadále temperovaly, to není problém," řekl ministr. V případě, že by se zpřísnila regulace, teplárny s ročním odběrem nad 400.000 metrů krychlových plynu by odběr snížily o pětinu, další by přešly na 70procentní odběr.

Firmy, které při výrobě tepla používají pouze plyn, nemají žádný jiný náhradní zdroj. Některé teplárny používají k výrobě tepla uhlí, těch by se případné omezení dodávek plynu nemělo dotknout.

Slovensko nedostává plyn z Ruska už devátým dnem a kvůli zastavení dodávek musela řada firem omezit výrobu. Omezení odběru se zatím nedotklo domácností, škol, nemocnic ani veřejného sektoru. Celé území Slovenska zásobují plynárny SPP z vlastních zásob, část objemu ale nyní dodávají i zahraniční firmy.

Při současném omezení v přetrvávajícím nouzovém režimu mohou být všechny regiony zásobeny plynem nejméně do konce ledna.

Výpadek plynu, který na Slovensko proudí přes Ukrajinu, se teď Slovensko snaží nahradit prostřednictvím výměnné operace. Ta spočívá v tom, že by Rusko poslalo Ukrajině plyn pro její vlastní potřebu, Ukrajina by ale musela souhlasit s tím, že stejný objem vezme ze svých zásobníků a hranic se Slovenskem a předá jej Slovensku.

Pokud by navržená výměna plynu selhala na odmítavém postoji Ukrajiny, Slovensko by se zřejmě pokusilo odčerpat část toku z plynovodu Jamal. Ten proudí přes Bělorusko a Polsko dál na západ.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK