Odborníci: Podnikatele v cestovním ruchu čeká kritický rok

15.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. ledna (ČTK) - Podnikatele, kteří se zaměřují na příjezdovou turistiku, čeká letos kritický rok. Ze zemí postižených hospodářskou krizí přijede méně turistů, ubytovací zařízení zaznamenají propad tržeb, někdy v řádech desítek procent. Částečnou náhradou může být oživení zájmu Čechů o tuzemskou dovolenou, pomoci může i oslabování koruny. Vyplývá to z názorů odborníků, které oslovila ČTK.

"Již první měsíc letošního roku ukázal, že s úbytkem zahraničních hostů bude třeba počítat," uvedl generální sekretář Asociace hotelů a restaurací ČR Václav Stárek. Zahraniční turisté údajně více zvažují, zda vyrazit do ciziny či raději strávit dovolenou doma. Navíc nadále ubývá výjezdových zasedání firem a dalších hromadných akcí, například kongresů.

Otázku, zda jet do zahraničí, či zůstat v tuzemsku, řeší podle Stárka stále častěji i Češi. "Dlouhodobě věříme, že by mohla tato situace napomoci domácímu cestovnímu ruchu, protože naši občané pravděpodobně budou trávit více dovolených doma," řekl sekretář.

Kritický rok předpovídá také ředitel státní agentury pro podporu cestovního ruchu CzechTourism Rostislav Vondruška. Podle něj však ve výhodě budou země, kde se neplatí eurem. Výhoda se týká i České republiky, jejíž koruna od počátku roku oslabuje. Před zeměmi eurozóny by tak ČR mohli dát přednost například Britové či Američané, kteří plánují výlet do Evropy.

"Celkově bude v roce 2009 cestovní ruch spíše stagnovat nebo mírně růst maximálně do dvou procent," uvedl Vondruška. Krize údajně pročistí hotelový trh a povede ke zkvalitnění ubytovacích služeb. Důvodem je zuřící konkurenční boj především v Praze, kde nabídka hotelů výrazně převyšuje poptávku. To vede ke snižování cen.

"Začátek tohoto roku je rozpačitý a řada zahraničních potencionálních turistů, cestovních kanceláří a firem vyčkává na vývoj finanční a hospodářské krize ve světě," uvedl Miroslav Res, generální ředitel Čedoku, který patří k největším kancelářím z oblasti příjezdové turistiky. Stejně jako Vondruška je Res přesvědčen, že na rozhodování turistů bude mít pozitivní vliv oslabování koruny.

Stárek na rozdíl od Vondrušky a Rese na korunu nesází. Mementem je pro hoteliéry loňské léto, kdy koruna výrazně posilovala. To byl podle Stárka hlavní důvod, proč tržby v hotelnictví loni klesly o pětinu. "Spolu s ostatními exportéry zastáváme názor, že je třeba jasně stanovit termín přijetí eura v České republice," uvedl.

Také letos má pokračovat trend z loňska, kdy začali ubývat turisté z Německa, Británie, Itálie či Japonska, a naopak prudce roste počet příjezdů z Ruska, Polska a také Latinské Ameriky. "Nejsolventnější západní turisty se nám dlouhodobě nedaří přilákat k opakované návštěvě," uvedl prezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Roman Škrabánek.

To podle něj znamená výpadek příjmů, který nemohou turisté z jiných zemí nahradit. Vytíženost hotelů a tržby se tak oproti loňsku nezlepší. Kromě krize hraje podle Škrabánka roli i "dlouhodobé neřešení notoricky známých nešvarů, jako jsou nepoctiví taxikáři nebo směnárníci", a také nedostatečné zázemí pro turisty v regionech. "To způsobuje pro letošní rok nepřekonatelný negativní koktejl, jehož výsledkem bude stagnace celého odvětví cestovního ruchu," dodal Škrabánek.

Počet zahraničních turistů od roku 2003 dosud každým rokem rostl. V roce 2007 do ČR zavítalo 6,7 milionu hostů, předběžné odhady za loňský rok však hovoří o stagnaci či jen mírném nárůstu kolem jednoho procenta. Turisté utrácejí stále méně peněz. Za loňské třetí čtvrtletí poklesly devizové příjmy z turistiky meziročně o devět procent na 34 miliard korun.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK