Veleba: Nízké ceny mohou letos české zemědělství vrhnout do ztráty

15.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 15. ledna (ČTK) - Českému zemědělství letos hrozí, že po několika ziskových letech vykáže kvůli výraznému poklesu cen ztrátu. ČTK to dnes řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Ceny zemědělských výrobců loni v prosinci podle Českého statistického úřadu meziročně klesly o 22,8 procenta a zrychlily tak sestup po listopadovém snížení o 19,5 procenta.

"Pokud bude zachován tento trend (poklesu cen zemědělských výrobců), tak české zemědělství bude mít letos záporný hospodářský výsledek. Bude to znamenat zvýšení tlaku na další redukci rozměru českého zemědělství. Já to vidím docela tragicky," uvedl Veleba.

České zemědělství vykazuje od vstupu do EU zejména díky dotacím zisk. V roce 2004 činil kladný výsledek 8,99 miliardy korun, v roce 2005 to bylo 7,6 miliardy, o rok později sedm miliard korun a předloni bezmála 14 miliard Kč. Zemědělský svaz odhaduje, že loňský zisk českého zemědělství bude ve srovnání s rekordním rokem 2007 méně než poloviční. Podle prognózy ČSÚ hospodaření tuzemských zemědělců skončí za loňský rok ziskem sedmi až devíti miliard korun. V období před vstupem do EU bylo odvětví převážně ztrátové.

Zemědělci se podle Veleby s poklesem cen potýkají zejména od druhé poloviny loňského roku. V prosinci ceny rostlinných výrobků meziročně sestoupily o 29,1 procenta zejména v důsledku nižších cen obilovin o 40 procent a ovoce o 38,1 procenta. Ceny živočišných výrobků klesly o 14,8 procenta. "Takový pokles cen myslím nemá srovnání s žádným jiným odvětvím národního hospodářství. Do nového roku 2009 jsme vstoupili s nejnižšími možnými cenami zhruba od let 1995 a 1996, kdy probíhala transformace českého zemědělství," podotkl Veleba.

Ceny zemědělských výrobců loni klesly, naopak marže obchodníků podle předsedy Zemědělského svazu ČR Miroslava Jirovského stále rostou. "Zatímco před vstupem ČR do EU v roce 2003 byla průměrná marže za 15 vybraných potravinářských výrobků 20 procent, za první tři čtvrtletí roku 2008 to bylo již 35 procent," poznamenal Jirovský. Na rostoucí vliv obchodníků na výši konečné ceny potravinářských výrobků často upozorňují také potravinářské organizace a firmy.

Pokles cen obilí vyplývá z loňské nadprůměrné úrody nejen v České republice, ale v celé Evropě. Podle posledních odhadů ČSÚ tuzemští rolníci loni sklidili 8,43 milionu tun základních obilovin včetně kukuřice na zrno, což bylo o 18,1 procenta více než v roce 2007. V důsledku nadprůměrné úrody v celé Evropě je na trhu obilí nadbytek a jeho ceny jsou výrazně nižší než předloni.

Zhruba o třetinu nižší než na začátku roku byly koncem roku 2008 také výkupní ceny mléka a stav trvá i letos. Podle zemědělců současná výkupní cena, která se pohybuje pod sedmi korunami za litr, nepokrývá jejich výrobní náklady a mohla by vést k likvidaci chovů skotu.

Nízké ceny podle Veleby ohrožují soběstačnost ČR v produkci základních potravin, protože řada tuzemských zemědělců nemusí vydržet kombinaci nízkých farmářských cen a rostoucích nákladů. Veleba varoval, že v budoucnu může u potravin nastat podobná situace, jako je nyní v případě plynu, jehož dodávky z Ruska do Evropské unie byly zastaveny. "U plynu je jasně vidět, co se děje, když klíčová komodita není vyřešena. A potravina je klíčová komodita," podotkl Veleba, podle kterého by stát měl více dbát na zvýšení potravinové soběstačnosti Česka, která prý neustále klesá.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK