"Tato, v pořadí již druhá výzva programu ICT a strategické služby, nabízí podnikatelům finanční prostředky v celkové hodnotě dvou miliard korun na investice do vybraných strategických služeb navázaných na IT sektor," sdělil ředitel divize strukturální fondy agentury CzechInvest Lukáš Vymětal.
Cílem tohoto programu je podle něj podpořit konkurenceschopnost a růst sektoru ICT a vybraných strategických služeb s návazností na informační a komunikační technologie. Podnikatelé mohou čerpat dotace na tvorbu nových aplikací z oblasti informačních systémů a informačních a komunikačních technologií nebo na zakládání a rozvoj center sdílených služeb a center oprav technologicky vyspělých výrobků a technologií.
Na rozdíl od první výzvy programu ICT a strategické služby nebudou ale podpořena centra zákaznické podpory. "Vyřazením center zákaznické podpory ze seznamu podporovaných aktivit získáme více prostoru a zároveň finančních prostředků pro projekty s vysokou přidanou hodnotou, například pro projekty zaměřené na tvorbu nových softwarových systémů či na high-tech opravárenská centra," uvedl Vymětal.
Změnila se také například maximální a minimální dotace, o kterou mohou podnikatelé požádat. Na jeden projekt lze získat finanční podporu v rozsahu 1,5 milionu až 80 milionů korun. "Zároveň zůstala zachována možnost podat více projektů, s omezením jednoho projektu na kraj a žadatele," podotkl Vymětal.
Současně byla zahájena druhá výzva k předkládání projektů v rámci programu Rozvoj. "A také zde se počítá s alokací ve výši dvou miliard korun, které budou připraveny pro projekty malých a středních podnikatelů, realizované ve vybraných regionech ČR. Podnikatelé mohou investovat do technologického vybavení svých firem, a tím získat nové výrobní kapacity," řekl Vymětal.
Dotaci ve výši od jednoho milionu do 20 milionů korun pro jeden projekt mohou podnikatelé použít na pořízení strojů a zařízení, popřípadě jejím prostřednictvím mohou financovat náklady spojené s pořízením patentových licencí na know-how nebo řídicího softwaru k pořizovaným strojům a zařízením. Maximální míra podpory činí 50 až 60 procent uznatelných výdajů, a to v závislosti na velikosti podniku a regionu, ve kterém je projekt realizován. V rámci této výzvy může každý podnikatel předložit pouze jeden projekt.
CzechInvest působí jako prostředník mezi Evropskou unií a podnikateli při čerpání peněz ze strukturálních fondů EU. V OPPI budou mít čeští podnikatelé v letech 2007 až 2013 k dispozici včetně národního spolufinancování téměř 100 miliard korun.