Sněmovna USA navrhuje podpořit ekonomiku 825 miliardami USD

15.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 15. ledna (ČTK) - Demokratičtí předáci americké Sněmovny reprezentantů dnes předložili návrh na rozsáhlou stimulaci ekonomiky v celkové hodnotě 825 miliard dolarů (přes 17 bilionů korun). Plán rozložený do dvou let se skládá z 550 miliard dolarů dodatečných výdajů a 275 miliard dolarů ve formě snížených daní.

Plán připravený v těsné součinnosti s administrativou nastupujícího prezidenta Baracka Obamy má zastavit prohlubování ekonomické recese v USA a nahradit rychle klesající počty pracovních míst novými příležitostmi. Rozsah podpůrného balíku je v americké historii ojedinělý a velikostí se mu podle listu The Wall Street Journal blíží jen Eisenhowerův program výstavby dálnic z 50. let.

Demokratičtí lídři Kongresu slíbili, že připraví příslušnou legislativu tak, aby ji mohl Obama podepsat do poloviny února. Příští týden však balík zřejmě dozná změn poté, co jej projednají dva klíčové výbory sněmovny. K hlasování celé sněmovně by měl být plán poslán zřejmě do konce ledna.

Plán vyčleňuje na stavbu silnic, mostů a další dopravní infrastruktury 92 miliard dolarů. Značný díl, 166 miliard dolarů, je určen na vzdělávací programy. Přes 120 miliard dolarů by mělo být využito k úhradě nákladů zdravotní péče pro chudé a nepojištěné. Desítky miliard dolarů jsou vyčleněny pro rozvoj energetiky.

Hlavní položkou daňových úlev je sleva 500 dolarů na zaměstnance a 1000 dolarů na pracující pár. Podnikatelům by měly být urychleny daňové odpisy a umožní se jim odpis nynějších ztrát proti ziskům za posledních pět let.

Obama by měl mít do svého nástupu do funkce připraven i zbytek plánu na stabilizaci finančního sektoru v celkové sumě 700 miliard dolarů. Dnes by o uvolnění zbylých 350 miliard dolarů měl hlasovat Senát.

Americká ekonomika je již zhruba rok v recesi, která se v důsledku podzimní eskalace finanční krize ještě prohlubuje. Náklady krize a recese povedou podle Rozpočtového úřadu Kongresu k tomu, že rozpočtový deficit federální vlády v tomto fiskálním roce do konce září dosáhne rekordních 1,2 bilionu dolarů. Do tohoto odhadu přitom ještě nejsou započítány náklady plánované stimulace ekonomiky.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK