Ekonomové firmy Moody's Economy.com předpovídají, že počet zabavených domů se bude ještě zvyšovat a v letošním roce stoupne o 18 procent. Hypoteční krize v USA propukla již během roku 2007 a loni se transformovala na globální finanční krizi, která vyústila v recesi největších světových ekonomik.
Ekonomové a hypoteční bankéři očekávají, že i letos a v několika příštích letech bude pokračovat pokles cen domů a počet propadlých hypoték zůstane nadprůměrný. Bude to důsledek nynější hluboké recese ekonomiky, která vede k růstu nezaměstnanosti a k omezování výdajů. Čeká se, že oživování ekonomiky z recese bude zřejmě jen pomalé.
Bez vládních programů zmírňujících dopady hypoteční krize by byl počet propadlých a nesplácených hypoték ještě vyšší. Vládní programy umožňují například změnit podmínky některých úvěrů, což je jinak obtížné, protože většinu hypoték již nevlastní původní vydavatelé, ale pohybují se mezi investory často v různě strukturovaných balících.
Nastupující prezident Barack Obama slíbil, že podstatnou část zbylých peněz z fondu na stabilizaci finančního sektoru použije právě na zlepšení situace zadlužených vlastníků domů. Ze zbylých 350 miliard dolarů bude na pomoc při splácení hypoték věnováno 50-100 miliard dolarů, uvedl dnes šéf Obamovy Národní hospodářské rady Lawrence Summers.