Stát poskytne bance nový kapitál 20 miliard dolarů výměnou za prioritní akcie. Peníze půjdou z vládního záchranného balíčku určeného ke stabilizaci finančního systému v hodnotě 700 miliard dolarů. Pomoc je podobná té, kterou vláda poskytla v listopadu další problémové americké bance, Citigroup. Bank of Americe chce použít peníze z fondu hlavně na zmírnění ztrát spojených s převzetím Merrill Lynch.
Garance pokrývají úvěry a další investice, jako cenné papíry kryté hypotékami, v objemu 118 miliard dolarů. Velkou část těchto investic Bank of America získala akvizicí Merrill Lynch.
Bank of America a Merrill Lynch se na spojení, kterým vznikla největší banka v USA podle majetku, dohodly v polovině září a transakci dokončily 1. ledna. Merrilll Lynch patří mezi společnosti ohrožené hypoteční a úvěrovou krizí a dohoda o převzetí přišla v době intenzivních jednání o osudu zkrachovalé investiční banky Lehman Brothers. Bank of America dokončila transakci bez pomoci státu, avšak podmínky na trhu se od 15. září, kdy byla dohoda ujednána, prudce zhoršily.
Obě společnosti již dříve získaly kapitálovou injekci 25 miliard dolarů ze záchranného programu ministerstva financí nazvaného TARP. Bank of America také v říjnu snížila dividendu na polovinu. Část analytiků se domnívá, že banka vykáže za poslední čtvrtletí loňského roku ztrátu, případně mnohem nižší zisky než se čeká, a možná znovu sníží dividendu, napsaly agentury AP a Reuters.