Dow Jonesův index vzrostl o 12,35 bodu a obchodní den zakončil pevnější o 0,15 procenta na hodnotě 8212,49 bodu. Podobně širší index S&P 500 si připsal 0,13 procenta na 843,74 bodu. S nejvyšším ziskem ale skončil index Nasdaq Composite, který zpevnil o 1,49 procenta na 1511,84 bodu.
V reakci na známky dalšího zhoršování hospodářského klimatu ve Spojených státech navrhli demokratičtí zástupci v Kongresu podpůrný program v objemu 825 miliard dolarů (asi 17,2 bilionu Kč). Program počítá s daňovými úlevami a investicemi do infrastruktury. Zbývá také ještě využít polovinu ze 700 miliard dolarů určených na podporu finančního systému.
Problémy v Bank of America, která se snaží absorbovat nedávné převzetí investiční banky Merrill Lynch, nepříznivě působily na celý bankovní sektor. Nicméně optimismus, že vláda bude chtít předejít dlouhé recesi a poskytne další peníze na podporu bank, pomohly dalším akciím.
Zpevňovaly rovněž akcie maloobchodních prodejců i leteckých společností, kde sehrál roli také další pokles cen ropy. Na začátku obchodování indexy oslabovaly, zvrat nastal až ve druhé polovině seance. Největší zájem byl o akcie technologických společností, které by podle analytiků mohly nejvíce vytěžit z chystaných podpůrných kroků.
"Všechny špatné zprávy kolem bank vytvářejí tlak na Washington, aby podpůrný program přijal brzy. To může částečně přispívat k optimismu," podotkl k situaci na trhu hlavní analytik investiční společnosti Johnson Illington Advisors Hugh Johnson.
Na devizových trzích se dál zvyšoval kurz dolaru, který těžil ze snížení úrokových sazeb v eurozóně. Evropská centrální banka (ECB) snížila základní úrok na dvě procenta a její šéf Jean-Claude Trichet řekl, že ECB má stále prostor k uvolňování měnové politiky. Naznačil však, že s dalším snížením úroků by ECB mohla počkat do března.
Euro k dolaru tak oslabilo na pětitýdenní minimum 1,3028 USD, později se ale části ztrát vzdalo. Za celý den oslabilo o 0,1 procenta na 1,3145 USD. Podle některých analytiků lze čekat, že vzhledem k dalšímu snižování sazeb v eurozóně dolar k euru vystoupí až na 1,28 USD.
Dolar k japonskému jenu zpevnil o 0,8 procenta na 89,84 JPY, převážně díky dalším stimulačním krokům v USA. Ty totiž zvyšují zájem o rizikovější aktiva jako jsou akcie a některé měny, takže se více prodává japonský jen. Ten se využívá jako nástroj k financování těchto transakcí.