Naléhal rovněž na účast evropských zemí na sobotní moskevské vrcholné schůzce v Moskvě, která má hledat východisko ze sporu.
Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Ukrajinci na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Evropa je dnes devátým dnem bez dodávek ruského plynu, který obvykle z 80 procent proudí přes Ukrajinu a kryje asi pětinu evropské spotřeby.
"Rusko pustilo plyn, ale Ukrajina ho nepouští... Snažíme se řešit problém, předložili jsme desítky návrhů, ale žádný ukrajinská strana nepřijala," řekl Lavrov při dnešním setkání s novináři. Postěžoval si současně na postoj Evropské komise, která se podle něj snažila držet stranou od rusko-ukrajinského sporu.
Krizi má podle Lavrova pomoci vyřešit "plynový summit", který se má z iniciativy Kremlu v sobotu sejít v Moskvě. Účast však už odmítla Paříž, která vzkázala, že nejprve je třeba obnovit dodávky plynu. Proti konání summitu v Moskvě se staví také ukrajinský prezident Viktor Juščenko.
"Je to jedna z možností, jak pohnout věc z místa. Spoléháme na to, že ti, co mají zájem řešit problém, dorazí na summit. Nic nedělat nás neuspokojuje," řekl Lavrov. "Plyn přes Ukrajinu neproudí... Nesnažíme se uspokojit osobní ambice, ale snažíme se to řešit," dodal.
Podle listu Kommersant Moskva vkládá naděje do toho, že se řešení podaří nalézt na sobotní schůzce premiérů Vladimira Putina a Julije Tymošenkové, která má předcházet vlastnímu "plynovému summitu". Úskalí, na kterém plán může ztroskotat, spočívá v úzkém poli manévrování Tymošenkové, vymezeném vnitropolitickým konfliktem s prezidentem Viktorem Juščenkem, nemluvě o odlišných představách Moskvy a Kyjeva o mezinárodním konsorciu a nevyřešeném rusko-ukrajinském sporu o plyn.