"Do půl roku může být po všem," cituje Vojíře, který prý spoléhá na podporu ČSSD.
Pokud poslanec uspěje, odblokují se velké zásoby hnědého uhlí na severu Čech. O to dlouhodobě usilují Severočeské doly a Mostecká uhelná společnost. Také ministerstvo průmyslu a obchodu v připravované koncepci energetické politiky státu naléhá na uvolnění všech dostupných zásob hnědého uhlí.
Limity stanovila v roce 1991 vláda premiéra Petra Pitharta kvůli ochraně přírody a životního prostředí. Možné to bylo i proto, že tehdy klesal výkon české ekonomiky.
"Do jaké míry by se uvolněná ložiska vytěžila je už jiná věc. V každém případě by to znamenalo tlak na pokles ceny uhlí. Také teplárny by dostaly záruku budoucí existence," soudí Vojíř.
Ministr životního prostředí Martin Bursík ale s rušením limitů nesouhlasí. Tvrdí, že o hnědé uhlí stejně přestane být zájem ve chvíli, až si firmy budou muset začít kupovat emisní povolenky.
Zelení se opírají o programové prohlášení Topolánkova kabinetu, které prolomení limitů výslovně odmítá. Jejich likvidace by ohrozila existenci obcí jako je Horní Jiřetín či Černice. Pod nimi leží asi 750 milionů tun hnědého uhlí, píše Ekonom.cz.