Na Vysočině mají méně zakázek i firmy mimo automobilový průmysl

16.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Jihlava 16. ledna (ČTK) - Méně zakázek než před rokem mají v této době na Vysočině i průmyslové podniky, které nejsou navázány na automobilový průmysl. Zástupci oslovených firem ale dnes ČTK řekli, že zásadnější omezování provozu nechystají. Výrobci autodílů se s dopadem ekonomické krize potýkají od druhé poloviny minulého roku. U řady z nich budou zřejmě odstávky ve výrobě pokračovat i letos a vyloučit nelze ani další propouštění.

Pokračování odstávek už oznámil jihlavský Bosch Diesel, který ve výrobě čerpadel pro dieselové motory zaměstnává 5600 lidí. V lednu budou jeho provozy fungovat z poloviny nebo ze 75 procent. Odstávky se budou týkat hlavně pátků a konce měsíce.

Výrobce filtrační techniky pro automobily Mann+Hummel (CZ) v Nové Vsi na Třebíčsku zavedl od začátku roku takzvané konto pracovní doby. Při nedostatku práce může ponechat část lidí doma s tím, že si chybějící hodiny napracují někdy jindy během roku. Někteří velcí výrobci autodílů nyní nechtěli nejbližší vývoj komentovat s tím, že ještě jednají o zakázkách.

Potíže těchto firem se promítají do chodu mnoha menších podniků, které s nimi spolupracují. Například provozovatelé nákladní dopravy v kraji uvedli, že jim zakázky v poslední době klesly i o více než polovinu. Jeden velký dopravce údajně dlouhodobě odstavil desítky kamionů a propustil část řidičů.

"Menší podniky, které mají něco společného s automobilovým průmyslem, jsou třeba jen na třetinové úrovni zakázek," potvrdil ředitel krajské hospodářské komory Tomáš Prchal. Dodal, že na výrobu aut je v kraji bohužel navázána velká část podniků ve strojírenství i ve službách. "Mimo automobilový průmysl to tak tragické není," podotkl. Podle jeho informací se docela dobře daří například výrobcům zařízení pro energetický a těžební průmysl.

Na pokles odbytu si zatím nestěžují ani potravinářské firmy. ČTK to potvrdili zástupci humpoleckého Rodinného pivovaru Bernard a masokombinátu Kostelecké uzeniny.

Pokles poptávky už zaznamenala První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši se stovkami zaměstnanců, která je zaměřena například na dodávky pro letectví, energetický a automobilový průmysl. "Není to tak, jako před rokem, kdy byl přetlak zakázek. Je jich méně, ale z hlediska výrobní kapacity jedeme normálně," přiblížil generální ředitel Milan Macholán.

Dřevozpracující družstvo Lukavec (DDL) celkem zaměstnává kolem 1000 lidí. Vyrábí dřevotřískové desky a nábytkové díly. "Se získáváním zakázek jsou čím dál větší problémy. Ale výrobu zatím zásadně neomezujeme," řekl mluvčí Jiří Kozojed.

"Snižují se zakázky a snižuje se zájem o výrobu," konstatoval Rostislav Dvořák, předseda Oděvního družstva Vývoj v Třešti na Jihlavsku. Družstvo zaměstnává kolem 250 lidí, asi 90 procent zboží vyrábělo na export. Podle Dvořáka je nyní problém sehnat dlouhodobější zakázky, protože nejistota panuje i u odběratelů. "Nevíme, co bude za dva měsíce," podotkl.

"Zakázek máme méně, než jsme měli v loňském roce, ale ne dramaticky," popsal situaci v novomětském strojírenském podniku Medin generální ředitel Vladimír Ostrejš. I tak firma omezuje některé sklady a provozy, aby se připravila na možné dopady krize. Medin vyrábí lékařské nástroje a implantáty, počet zaměstnanců v poslední době klesl asi o 40 na 490 osob.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK