BCT fungovala jako servisní a obchodní organizace pro čtyři dceřiné sklárny. Věřitelé nyní mají 30 dní na to, aby přihlásili své pohledávky. Přezkum pohledávek a schůze věřitelů se uskuteční 16. března, kdy by se také s největší pravděpodobností mělo rozhodnout o řešení úpadku. Od zahájení insolvenčního řízení ale vlastníci navrhují konkurz.
Skupina BCT byla ještě v polovině loňského roku největším výrobcem užitkového skla a porcelánu v České republice. Dohromady zaměstnávala kolem 5000 lidí a v roce 2007 uskutečnila zakázky za 5,5 miliardy korun. Skupina skláren se ale léta potýkala s velkým zadlužením, konsorciu bank dluží 2,7 miliardy korun. Její situaci zhoršoval také tlak levné asijské konkurence a silná koruna, která BCT na tržbách připravila o stamiliony. Hospodářská krize pád skupiny jen urychlila.
Až do konce loňského roku chránilo BCT, Crystalex Nový Bor a Sklárny Kavalier před věřiteli moratorium, které umožňovalo dál vyrábět. Nyní už ale z celé skupiny vyrábí jen Kavalier, i když je také v úpadku. Crystalex musel před týdnem výrobu zastavit. Věřitelské banky v závěru loňského roku odčerpaly veškerou hotovost, a Crystalex nemá z čeho financovat výrobu ani vyplácet mzdy. Úřadům práce oznámil propuštění 1631 pracovníků a čeká na vyhlášení úpadku.
V dalších dvou sklárnách - Sklo Bohemia ve Světlé a ve Sklárny Bohemia Poděbrady, se výroba zastavila už loni v září. Oba podniky jsou v konkurzu a hledají nové vlastníky. Jejich zaměstnanci dostali výpověď. "Nám to připadá jako řízený proces likvidace českého užitkového sklářství," řekl nedávno novinářům předseda odborového svazu skla a porcelánu Vladimír Kubinec.