Medveděv: Rusko-ukrajinská jednání nadále pokračují

17.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Moskva 17. ledna (zpravodaj ČTK) - Dosavadní snahy o urovnání rusko-ukrajinského sporu, který přerušil dodávky ruského plynu do Evropy, zatím žádné výsledky nepřinesly. Jednání však pokračují. Uvedl to na moskevském "plynovém summitu" jeho hostitel, ruský prezident Dmitrij Medveděv. Problém s tranzitem ruského plynu do mrznoucí Evropy má být podle Medveděva vyřešen "v nejbližší dnech". Ruský plynárenský monopol Gazprom však očekává podpis dohody ještě dnes.

"Konkrétní výsledek zatím není, ale je pozitivní, že obě strany usedly k jednomu stolu a jednaly," řekl mluvčí českého ministra Martina Římana Tomáš Bartovský. Říman spolu s eurokomisařem Andrisem Piebalgsem zastupoval v Moskvě Evropskou unii.

Šéfové vlád obou zemí, Vladimir Putin a Julija Tymošenková, se dnes v Moskvě sešli k vůbec prvním rusko-ukrajinským jednáním od propuknutí krize na konci loňského roku. Rozhovory přerušili kvůli účasti na schůzce v Kremlu, které se zúčastnili zástupci desítky zemí; z EU pouze Slovenska.

Rusko podle Medveděva trvá na tom, že bude prodávat Kyjevu plyn za tržní cenu, tedy více než dvojnásobek, že Ukrajinci dosud platili. Souhlasí však s dodávkami "technického plynu" pro spuštění ukrajinských plynovodů na úvěr poskytnutý neupřesněnou evropskou bankou.

Mluvčí ruského premiéra Dmitrij Peskov podle agentury ITAR-TASS vyjádřil pochyby ruské vlády, zda ukrajinská premiérka Julija Tymošenková disponuje pravomocemi k podpisu dohod o urovnání plynového sporu s Moskvou. Peskov agentuře Reuters také řekl, že EU příliš nepřispívá k řešení situace mezi Ruskem a Ukrajinou.

"Upřímně spoléhám na to, že premiérka disponuje potřebným mandátem... že žádné premiérčiny pravomoci nejsou omezeny," řekl Medveděv v odpovědi na pochyby, zda Tymošenková má mandát uzavřít s Ruskem dohody o tranzitu a dodávkách plynu. Zdroj z úřadu prezidenta Viktora Juščenka ale agentuře Reuters řekl, že Tymošenková má plný mandát pro jednání s Ruskem o plynu.

Cestu premiérky do Moskvy provázely spory s prezidentem Viktorem Juščenkem, který trval na tom, aby se tranzit a dodávky plynu pro Ukrajinu řešily v jednom balíku, zatímco Tymošenková označila za hlavní dohodu o obnovení tranzitu.

Ukrajinci platili loni za ruský plyn 179,5 dolaru za tisíc metrů krychlových. Rusko nyní požaduje 450 dolarů. Kyjev tvrdí, že v nynější krizi si nemůže dovolit více než 201 dolarů, a to při zvýšení poplatků za tranzit.

Nicméně ruský plynárenský monopol Gazprom očekává podpis dohody ještě dnes. "Čekáme, že dokumenty budou dnes podepsány. Hlavní je vyřešit problém s tranzitem," řekl mluvčí Gazpromu Sergej Kuprijanov.

V důsledku sporu mezi Moskvou a Kyjevem ustaly před deseti dny i dodávky ruského plynu do Evropy přes ukrajinské území. Ruský plyn, který obvykle z 80 procent proudí přes Ukrajinu, kryje asi čtvrtinu evropské spotřeby.

Moskva podle ruského tisku doufala, že Putin a Tymošenková předstoupí před účastníky summitu s hotovou dohodou. Šance však snižují rozpory v Kyjevě a neurovnaný spor o cenu plynu, tranzitu a údajný dluh ukrajinské strany za předchozí dodávky.

Rusko naléhalo na účast hlav států a šéfů vlád ze zemí, které odebírají ruský plyn. Kromě zástupců EU, komisaře Piebalgse a za české předsednictví ministra Martin Říman z členských zemí EU přijel pouze slovenský ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Dále se účastnili arménský prezident Serž Sarkisjan, ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, běloruský premiér Sjarhej Sidorskyj, bosenský premiér Nikola Špirić, kazašský premiér Karim Masimov, moldavská premiérka Zinaida Greceaniiová, srbský premiér Mirko Cvetković a turecký vicepremiér Nazim Ekren.

Moskva zastavila dodávky plynu na Ukrajinu na Nový rok, protože se nedohodla s Kyjevem na nové ceně plynu v letošním roce. O týden později v důsledku vyhrocení sporu ustaly i dodávky do Evropy. Ruský plyn, který obvykle z 80 procent proudí přes Ukrajinu, kryje asi čtvrtinu evropské spotřeby.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK