Účastníci demonstrace před sídlem vlády v metropoli se sešli z celé země. "Za silnou bulharskou ekonomiku!", "Rozběhněme bloky 3 a 4!" bylo možno číst na jejich transparentech. K demonstraci vyzvaly malé politické strany a odbory.
Jeden z těchto reaktorů může být po souhlasu Evropské unie během týdne zapojen, sdělil ředitel kuzlodujské elektrárny Ivan Genov. Oba bloky jaderné elektrárny Kozloduj byly z bezpečnostních důvodů uzavřeny jako jedna z podmínek vstupu země do EU. Bulharsku to však způsobilo velké finanční ztráty a na celém Balkáně vyvolalo nedostatek elektřiny.
Vláda v Sofii trvale opakuje, že tyto reaktory sovětské výroby jsou po modernizaci zcela bezpečné. Bulharsko s unií o znovuotevření dvou bloků jaderné elektrárny Kozloduj již jedná.
Již v pátek vláda nařídila přípravu na znovuuvedení do provozu jednoho z těchto bloků. Bulharsko je na dodávkách ruského plynu závislé z 95 procent a kvůli sporu Ruska s Ukrajinou dva týdny nedostávalo žádný plyn.
Dva bloky ruského typu VVER s výkonem po 440 megawattech byly uzavřeny v prosinci 2006, těsně před vstupem Bulharska do EU. Již v roce 2002 Bulharsko uzavřelo v Kozloduji dva nejstarší bloky. Dva nejnovější tisícimegawattové reaktory by zde měly zůstat v provozu nejméně do příštího desetiletí.
Kozlodujská elektrárna vyráběla před uzavřením dvou bloků v roce 2006 zhruba 40 procent domácí spotřeby energie a díky ní byla země největším vývozcem elektřiny na Balkáně.