Na základě této dohody začaly ruský plynárenský monopol Gazprom a ukrajinská energetická společnost Naftogaz chystat smlouvy o tranzitu plynu do Evropy a dodávkách na Ukrajinu. Smlouvy by měly být podepsány do pondělního rána. Evropská komise ale varovala před přílišným optimismem.
Říman je podle svých slov mírný optimista, zároveň však připomněl, že sliby o obnovení dodávek padly i před týdnem. "Řekli to premiéři, tak snad si nikdo nedovolí udělat něco jiného," řekl ministr. V opačném případě by podle něj šlo o "naprostý krach důvěry k oběma zemím". Z dlouhodobého hlediska by pak bylo nutné hledat cestu, jak se bez ruského plynu obejít.
Mírný optimismus projevil i slovenský ministr hospodářství Lubomír Jahnátek. "Věřit tomu budu tehdy, až zaregistrujeme plyn na předávací stanici v Kapušanech," řekl Jahnátek.
Slovensko ode dneška čerpá plyn takzvanou západní cestou přes Českou republiku, což je podle Jahnátka po vyschnutí ukrajinských plynovodů jediná možnost. Dohoda o náhradních dodávkách platí zatím do konce ledna.
Pokud plyn z Ukrajiny proudit nezačne, chce Slovensko dohodu o dodávkách přes české území prodloužit. Po alternativních zdrojích plynu se prý chce Slovensko, nyní zcela závislé na dodávkách z Ruska, poohlédnout i po nynější krizi. Řešením může být podle Jahnátka přísun plynu přes Českou republiku. ČR odebírá zhruba 20 procent své spotřeby z Norska.