Obama přebírá s úřadem prezidenta USA klesající ekonomiku

18.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington 18. ledna (ČTK) - Barack Obama převezme s úřadem prezidenta Spojených států klesající ekonomiku s rostoucí nezaměstnaností, protože podniky v obavách z budoucnosti a ve snaze šetřit výrazně propouštějí. Miliardy dolarů od státu si již vyžádaly potíže v bankovním sektoru, který postihla úvěrová krize, a automobilky, kterým se s propadem spotřebitelské důvěry vytrácejí zákazníci. Obamova inaugurace se uskuteční v úterý.

Přicházející Obamova administrativa zvažuje, jak využít státní kapitál k odkoupení špatných aktiv a odblokování finančního systému, uvedly v sobotu zdroje blízké Obamovu týmu poradců. Důvěru v americké banky je potřeba obnovit i v rámci světové finanční stability. Podle zdrojů se zvažuje v několika variantách o vytvoření banky či bank, kam by se nashromáždila všechna takzvaně toxická aktiva.

Na pomoc ochromenému bankovnímu sektoru již stát vyčlenil investice 700 miliard dolarů, z nichž zatím uvolnil první polovinu. Pomoc k minulému pátku využilo 257 větších bank, které zatím z balíku odčerpaly 189 miliard dolarů. Naposledy se na využití státní pomoci 20 miliard dolarů dohodla Bank of America s ministerstvem financí v noci na tento pátek.

Obama bude při využívání druhé poloviny peněz pro finanční sektor usilovat o zvýšenou transparentnost a své lidi bude chtít vést k tomu, aby poskytovali více peněz menším bankám a firmám. Ministerstvo financí bude Obama instruovat, aby požadovalo přísnější limity na odměny šéfům firem, které pomoc dostanou.

Hospodářství USA postihla recese v prosinci 2007 a 12měsíční pokles je nejdelší od začátku 80.let. Pokud potrvá dalších 16 měsíců, bude to nejdelší sestup od velké hospodářské krize z první poloviny minulého století.

Zaměstnavatelé jen za poslední čtyři měsíce zrušili 1,9 milionu míst. Za celý minulý rok tak přišlo o místa celkem 2,6 milionu lidí, což je maximum od roku 1945. Nezaměstnanost tak minulý měsíc stoupla na 7,2 procenta ze 6,8 procenta za listopad a Obama se obává, aby nepřekročila hranici deseti procent. Jeho plán hospodářských stimulů proto má pomoci do roku 2010 zachránit či vytvořit tři až čtyři miliony pracovních míst.

Finanční investice vyvlastňují domy v rekordní míře a politici se bojí, že se trh s bydlením, kde současné ekonomické potíže začaly, ještě nepropadl na dno. Na začátku byl kolaps trhu s hypotékami pro méně spolehlivé klienty a vše pak urychlil krach investiční banky Lehman Brothers.

Akcie na to padaly dolů, spotřebitelská důvěra také a například prodej automobilů se v USA za minulý rok propadl o 18 procent na 13,2 milionu vozů. Dostal se tak na nejnižší úroveň od roku 1992 a zaznamenal nejvýraznější pokles od roku 1974.

Z fondu pro stabilizaci bankovního sektoru proto čerpají i automobilky. Vláda z něj minulý měsíc nabídla koncernům General Motors a Chrysler celkem úvěry 17,4 miliardy dolarů. Chrysler i GM již z této pomoci dostaly čtyři miliardy dolarů. Finanční divize Chrysler získá od ministerstva financí ještě úvěr 1,5 miliardy. Ford zatím finance od státu odmítá.

Inflace spotřebitelských cen je v USA nejníže za více než půl století a sílí riziko deflace. Ceny v prosinci meziročně vzrostly o 0,1 procenta, což byl nejslabší údaj od prosince 1954. Na nebezpečí deflace upozornila i zpráva o vývoji výrobních cen, které se v prosinci snížily pátý měsíc za sebou.

Ceny jdou dolů, protože podniky mají za slabých spotřebitelských výdajů omezené možnosti zdražovat a lákají zákazníky slevami. A spotřebitelé jsou v útratách opatrní kvůli rostoucí nezaměstnanosti a slabší dostupnosti úvěrů. Podle některých hlasů jsou ale řeči o deflaci předčasné.

Finanční krizi s recesí se snaží centrální banka (Fed) řešit snižováním úroků. V polovině prosince Fed bezprecedentně snížil základní úrokovou sazbu na rekordní minimum nula až 0,25 procenta. Následovat bude takzvané kvantitativní uvolňování, tedy v podstatě přímé zvyšování množství peněz v oběhu. To má letos doprovodit stimulační program nové vlády ve stovkách miliard dolarů.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK