Z okolních zemí byl benzin o více než šest korun dražší v Německu, na Slovensku si řidiči museli za litr připlatit téměř čtyři koruny. Litr rakouského benzinu byl dražší o 80 haléřů. Naopak v Polsku se dal litr benzinu natankovat o 1,4 koruny levněji než v Česku.
U nafty sáhnou nejhlouběji do kapsy slovenští motoristé, kde si oproti Česku připlatili téměř šest korun, skoro o tři koruny byl dražší litr nafty v Německu. V Polsku byla nafta levnější o tři koruny a v Rakousku téměř o 30 haléřů.
Nejdražší benzin byl ve Finsku a Nizozemí, kde litr benzinu stál více než 30 korun. Nafta byla tradičně nejdražší v Norsku, kde řidiči zaplatili za litr více než 40 korun. Výhodu nejnižších cen si stále drží Rusko, kde se dal litr benzinu pořídit za méně než 16 korun, nafta byla zhruba o korunu levnější.
Vývoj cen pohonných hmot pravidelně sleduje také společnost CCS. Podle jejího zjištění se průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od počátku tohoto týdne do čtvrtka zvýšila o 1,3 koruny na 23,57 koruny za litr, nafta zdražila o 1,24 koruny na průměrných 25,23 koruny za litr. Rozdíl v cenách je dán měnovým přepočtem a rozdílností tvorby průměrné ceny.
Hlavní příčinou je podle analytiků opožděná reakce na zdražení cen paliv na rotterdamské burze, od které se odvozují i ceny u tuzemských čerpacích stanic, a oslabení koruny vůči dolaru i euru. Ceny by ale dál růst neměly.
Podle analytiků ale nejde o dlouhodobý trend. Vzhledem k tomu, že ceny ropy opět padají a pohybují se kolem hranice 35 dolarů za barel. "Myslím si, že šlo o skokový růst, příští týden bych čekal stagnaci a potom zase pokles dolů," řekl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
Ceny od počátku roku rostly i v některých evropských zemích. O více než padesát haléřů vzrostla cena litru benzinu na Litvě, Černé Hoře, Španělsku nebo Švýcarsku. Nafta zdražila o desítky haléřů v Nizozemí, Slovinsku nebo Norsku.