Podle Bratislavy mohl plynárenský výpadek ohrozit slovenskou výrobu elektřiny. Plyn na Slovensko začal proudit dnes ráno, ale opačným směrem od západních dodavatelů přes území České republiky. Pro velké průmyslové podniky tak v pondělí skončí omezení odběru.
"Situace není dnes tak akutní, aby ministr hospodářství zmáčkl symbolicky to tlačítko a Jaslovské Bohunice se opět nastartovaly," řekl Fico ve vysílání Slovenské televize. Spuštění druhého bloku elektrárny se podle Fica nedá vyloučit, pokud by opět vznikla krize.
Spuštěním V1 by ale Slovensko porušilo přístupovou dohodu k Evropské unii. Chystané obnovení výroby kritizovaly i ekologické organizace a jako tradiční odpůrce jaderné energetiky i sousední Rakousko. Vláda tyto plány odůvodňovala nedostatkem zemního plynu, protože stabilitu slovenské přenosové soustavy pomáhají udržovat plynové generátory.
"Když se nám podaří udržovat přenosovou soustavu, definitivně povíme příští týden ne a myšlenka Jaslovských Bohunis skončí," řekl ve vysílání TV Markíza Jahnátek. Dodal, že zemi výpadky plynu nemusely postihnout, kdyby Slovenský plynárenský průmysl (SPP) nebyl privatizovaný.
S tím nesouhlasí předseda strany SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda, za jehož vlády v roce 2002 do společnosti vstoupili zahraniční akcionáři - německý Ruhrgas a francouzský Gaz de France. Podle Dzurindy je díky nim pozice Slovenska vůči Rusku silnější.