ANALÝZA-Stř.Evropa toleruje oslabení měn, když export slábne

19.01.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Středoevropské země nemají přílišné obavy z letos očekávaného oslabování národních měn, protože by mohlo zlevnit padající vývozy, a podpořit tak...

... ekonomiky regionu, které zasáhla recese v západní Evropě.

Volně plovoucí kurzy maďarského forintu, polského zlotého a české koruny jsou tak možná nejlepší obranou vlád před prohlubující se recesí v eurozóně.

Ani tato strategie však není bez rizika, když hrozí rozdmýchání inflace, odpisy investic se mohou vymknout kontrole a pro firmy a domácnosti může být těžší umořovat dluhy v cizích měnách.

Slabší měny se však mohou ukázat jako dar, pokud se vládám podaří se těmto nástrahám vyhnout, a přitom zajistí příznivou úroveň pro eventuální vstup do směnného mechanismu ERM-2, v němž se testuje připravenost pro přijetí eura <EUR=>.

Zlotý <EURPLN=> ztratil v posledních pěti měsících roku 2008 vůči euru 29 procent, zatímco rumunský leu <EURRON=>, forint <EURHUF=> a koruna <EURCZK=> ubraly 12 až 14 procent. Jejich ztráty se od začátku letošního roku ještě prohloubily.

Před rokem, když prudce rostly ceny, by propad měny takového rozsahu vyděsil politiky a zvýšil by riziko, že země nesplní inflační test pro vstup do eurozóny.

Pokles světových cen potravin a energií však tuto hrozbu zneškodnil a centrální banky se přeorientovaly na snižování úrokových sazeb, jež má podpořit ekonomický růst.

"Slabší měny nemohou ekonomice krátkodobě pomoci. Ale během zhruba šesti měsíců, pokud zůstanou na této úrovni, by mohly," řekl Zsolt Kondrát, analytik MKB v Budapešti.

"Pokud tyto slabší úrovně převládnou, bude to hmatatelná pomoc pro vývoz," dodal Kondrát.

INFLAČNÍ CÍL

Dokonce i v Maďarsku, kde bývala dříve úroveň kolem 280 forintů za euro vnímána jako známka potíží, řekl guvernér centrální banky András Simor, že slabší forint neohrozí inflační cíl, ačkoli banka si podle něj nepřeje nadměrnou volatilitu ani rychlý pokles měny.

"Myslím, že inflačního cíle lze dosáhnout i s forintem na 286 za euro, což byla nejslabší úroveň, na kterou se forint za poslední tři měsíce dostal," řekl Simor agentuře Reuters v lednu.

Poslední data o průmyslové výrobě ukázala hluboký propad, což dává centrálním bankám další důvod k toleranci slabších měn.

Česká průmyslová výroba podle zprávy z minulého týdne v listopadu meziročně rekordně propadla, a naznačila tak, že výkon ekonomiky v závěru loňského roku zřejmě poprvé za 10 let klesl [ID:nDOK437250].

"Česká koruna může dál oslabit, po dlouhé době se vracejí deficity zahraničního obchodu," řekl Zsolt Papp z KBC.

Trh čeká, že Česká národní banka (ČNB) i polská centrální banka dál sníží sazby, aby podpořily růst ekonomik, protože inflace zpomaluje.

DLUHY V CIZÍCH MĚNÁCH

Analytici uvedli, že slabost měn by centrální bankéře znervóznila pouze v případě, že by překročila hranici, za níž by domácnosti začaly mít potíže se splácením dluhů v cizích měnách, jež jsou oblíbeným nástrojem v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

"Nevidím problém s kursem forintu na 290, možná dokonce oslabí ještě trochu dál... což neohrozí splnění inflačního cíle," řekla analytička Nora Szentivanyiová z JPMorgan.

Zátěžové zkoušky centrální banky loni ukázaly, že forint by musel významně oslabit, nad 300 za euro, než by stávající úvěry v cizích měnách začaly působit obtíže.

"Riziko je, že vzhledem k současné volatilitě nemůže nikdo slíbit, že se forint při pádu zastaví na 290," řekl Kondrát.

[BUDAPEŠŤ/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK