Merces: Třinácté platy loni vzrostly o šest procent na 14.600 Kč

19.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 19. ledna (ČTK) - Takzvané třinácté platy vzrostly loni v porovnání s rokem 2007 o 5,7 procenta na 14.565 Kč. Tento benefit má zhruba čtvrtina zaměstnanců. Obecně platí, že čím větší firma, tím vyšší třináctý plat. Vyplývá to z kontinuálního průzkumu mezd a platů Merces, který analyzoval profese s více než stovkou respondentů. Celkem se průzkumu zúčastnilo 175.000 lidí, kteří pracují v ČR.

Nejvyšší třináctý plat dostali manažeři rizik v bankách, u nichž v průměru dosáhl 123 procent jejich průměrného měsíčního platu. Třináctý plat, který by převyšoval průměrný příjem, brali také konzultanti, projektoví manažeři, krupiéři v kasinech, správci počítačových sítí a výkonní a techničtí ředitelé. Ostatní profese se musely spokojit s příjmem nižším, než činí jejich průměrný měsíční výdělek.

Obsluha čerpacích stanic naopak na konci roku dostala nejnižší přilepšení. Jejich průměrný třináctý plat dosáhl necelé jedné čtvrtiny jejich měsíčního průměru. Pod třetinou zůstali také řidiči autobusů, výpravčí, operátoři strojů a zařízení, dlaždiči a pomocní pracovníci.

"Začínající finanční krize se na výši třináctých platů ještě neprojevila. V řadě firem je to totiž benefit, který je zakotven smluvně, obtížně se tedy snižuje nebo ruší. Zároveň je evidentní, že firmy na konci roku ještě necítily takovou potřebu šetřit," uvedl Dalibor Jakuš, jednatel firmy Profesia, která provozuje webový portál práce i průzkum platů Merces.cz.

Pro všechny profese platí, že třinácté platy nedostali všichni. Například manažerů rizik s třináctým platem je jedna třetina, krupiérů deset procent. Konzultantů a webmasterů s tímto benefitem pak byla zhruba pětina. Například jen osm procent lidí na čerpacích stanicích dostalo třináctý plat, šéfkuchařů dokonce pouhá tři procenta.

"Výše třináctého platu závisí především na druhu zaměstnavatele. Dlouhodobě totiž platí, že tento benefit přiznávají zaměstnancům především soukromé zahraniční firmy. Naopak domácí soukromé společnosti jsou na třinácté platy skoupé," vysvětlil Jakuš.

Soukromé zahraniční společnosti odměňují třináctým platem více než třetinu svých zaměstnanců. V průměru vyplácejí 19.315 Kč, což je zhruba 70 procent měsíční mzdy. Soukromé domácí subjekty, což jsou většinou menší a střední společnosti, přiznávají třináctý plat jen pětině svých zaměstnanců. Ti šťastnější od nich dostávají 13.171 Kč, což je 60 procent průměrné měsíční mzdy v těchto firmách.

Rozdíl mezi velkými a malými firmami se podle Jakuše stále prohlubuje. Zatímco velké vyplácejí v průměru výrazně vyšší mzdy, malé zaostávají jak ve výši těchto mezd, tak v četnosti benefitů, které se k daným pozicím váží. Obvykle jim už v odměňování čile konkuruje státní sféra. Co se týká třináctých platů, stát trochu pokulhává, neboť na konci roku přilepšuje necelé pětině lidí necelou polovinou průměrného platu, podotkl Jakuš s odkazem na předchozí analýzy společnosti Profesia.

Proti průzkumu z loňského roku se nezměnila základní teze, tedy že kdo chce mít třináctý plat, měl by pracovat u zahraniční společnosti, pokud možno co největší. Zároveň se prohlubují regionální rozdíly. Třináctý plat v Praze činí v průměru téměř 23.500 Kč, zatímco na Vysočině, v Karlovarském, Olomouckém a Moravskoslezském kraji nedosahuje v průměru ani 11.000 korun.

Průměrné třinácté platy žen jsou nižší než u mužů. Zatímco muž bral v průměru 16.231 Kč, žena o tři tisíce méně. Podíl zaměstnanců, kteří dostali třináctý plat, se zvýšil ze 17 procent v roce 2007 na loňskou čtvrtinu. Ovšem zatímco před dvěma lety činil třináctý plat u mužů 76 procent průměrného a u žen dokonce 92 procent, loni se tento podíl snížil na celkových 64 procent.

Merces je projekt slovenské společnosti Profesia, která na stránce www.merces.cz umožňuje každému srovnat svou mzdu s lidmi, kteří pracují na stejné či podobné pozici, práci vykonávají ve stejném regionu a mají srovnatelnou praxi. Profesia je součástí britské společnosti Daily Mail and General Trust plc.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK