Kupní síla v Moravskoslezském kraji činí podle průzkumu Incoma Research 90,4 procenta celostátního průměru. Moravskoslezský kraj totiž dlouhodobě vykazuje jednu z nejnižších průměrných mezd v Česku. Ve třetím čtvrtletí loňského roku zde lidé brali v průměru 21.277 korun, zatímco celostátní průměr byl 23.144 korun.
Pod celostátním průměrem je kupní síla také na Vysočině, v Olomouckém, Zlínském, Ústeckém, Pardubickém, Jihomoravském, Královéhradeckém a Jihočeském kraji. Pro tyto regiony jsou většinou typické podprůměrné platy a vysoká nezaměstnanost.
Nejlépe je na tom z pohledu kupní síly Praha, kde tento ukazatel je bezmála 33 procentních bodů nad celostátním průměrem, jelikož mzdy v Praze jsou nejvyšší v zemi. Loni na podzim činil průměrný plat v Praze 28.868 korun. Druhá pozice na žebříčku kupní síly patří Karlovarskému kraji (103,4 procenta), za kterým následuje kraj Plzeňský (101,6 procenta) a Středočeských (101,5 procenta).
Podle průzkumu poradenské společnosti Cushman & Wakefield by měl rozvoj maloobchodní sítě v Praze i v následujících letech díky vysoké kupní síle obyvatelstva pokračovat rychlým tempem. Na loňském žebříčku nejatraktivnějších evropských měst, do kterých v příštích pěti letech plánují expandovat mezinárodní maloobchodní řetězce, totiž Praha skončila na třetím místě za Moskvou a Petrohradem.
Praha loni disponovala více než 857.000 metry čtverečními maloobchodních ploch v nákupních centrech, velkoplošných obchodních jednotkách a centru města. Praha tak byla nejrozvinutějším maloobchodním trhem ve střední Evropě.