Šéf české státní pokladny na jednání předloží nezávazný dokument, který unii vyzývá, aby po finanční injekci do evropské ekonomiky, kterou zmítá krize, začala společně snižovat prohlubující se rozpočtové schodky. Navíc upozorní, že jakákoliv hospodářská pomoc musí být v souladu s pravidly hospodářské soutěže.
"Pokládám za důležité, aby Ecofin (ministři financí EU) vyslal politický signál, že se budeme snažit vrátit co nejdříve ke dlouhodobé konsolidaci veřejných rozpočtů," dodal Kalousek.
Pondělní zpřesněná prognóza Evropské komise odhalila, že s výrazným propadem státního hospodaření se potýká velká část Evropské unie. Například v případě Irska komise odhaduje pro letošek schodek státního rozpočtu ve výši 11 procent hrubého domácího produktu. Unijní pravidla přitom stanovují, že rozpočtový deficit by neměl překročit tři procenta HDP.
EU se již před lety navíc zavázala, že státy by měly v roce 2012 dosáhnout rozpočtové konsolidace, která počítá se schodky nižšími než jedno procento HDP. Splnění tohoto cíle se ovšem kvůli hospodářské krizi nezdá příliš pravděpodobné, i když k nutnosti plnit rozpočtová pravidla v pondělí vyzvaly i země eurozóny.
Diskuse k nápravě veřejných financí by ovšem na půdě Rady EU měla být poměrně bouřlivá. Alespoň tak to v pondělí předpověděl český premiér Mirek Topolánek. Podle něj nelze čekat v tomto ohledu brzkou dohodu.
Podle listu Financial Times Deutschland dokument bezvýhradnou podporu Evropské unie rozhodně nemá. Podporu mu vyslovují například Němci či Nizozemci, jeho odpůrci jsou Francouzi, Řekové a Italové, kteří jsou dlouhodobě známi menší rozpočtovou ukázněností.
Česko v současnosti patří mezi státy, které hospodaří nejlépe. Jeho rozpočtový schodek pro letošní rok má být podle odhadů Evropské komise sedmý nejlepší v celé EU a měl by dosáhnout 2,5 procenta HDP.