Například zrychlení odpisů investičního majetku by podle Drábka pomohlo zvýšit poptávku po strojích a investičních zařízeních. Impulsem by podle něj bylo i posílení veřejných výdajů do infrastruktury a podpora exportu na mimoevropské trhy.
Z dlouhodobých opatření Drábek zmínil rozpočtovou disciplínu, realizaci reforem, zavedení eura a přípravu exportní strategie ČR na období po roce 2010, kdy vyprší platnost stávajícího materiálu určujícího taktiku českého vývozu. "Je třeba usilovně připravovat exportní strategii pro další období," podotkl Drábek.
Také Svaz průmyslu a dopravy ČR kvůli zmírnění dopadů světové krize navrhuje podpořit české hospodářství, a to stanovením termínu přijetí eura, změnou podnikatelského prostředí nebo rozšířením veřejných zakázek. Naopak příliš není nakloněn státní podpoře vybraným podnikům.
Premiér Mirek Topolánek dnes na konferenci prohlásil, že vláda chce pokračovat v reformách z roku 2006, a to například v oblasti snižování daňové a administrativní zátěže podnikatelů či větší flexibility pracovního trhu. Vláda těmito opatřeními podle něj může podnikatelům pomoci "přirozeným způsobem".
Topolánek připomněl, že stát zároveň více podpoří české exportéry, kteří kvůli globální finanční krizi přicházejí na svých tradičních vývozních trzích v západní Evropě o zakázky. Vývozcům mají při průniku na nové trhy pomoci například dostupnější úvěry státní České exportní banky (ČEB) či výhodnější pojištění od Exportní garanční a pojišťovací společnosti EGAP, přičemž celková podpora vývozu by se měla pohybovat kolem 2,9 miliardy Kč.
Průmyslová produkce v Česku loni v listopadu meziročně klesla o 17,4 procenta, po očištění od sezonních vlivů byla výroba nižší o 13 procent. Zahraniční obchod skončil v listopadu se schodkem 0,5 miliardy korun, což je meziroční zhoršení o 13 miliard korun a zároveň i největší negativní meziroční změna bilance od roku 1994.
Od začátku letošního roku se tuzemští podnikatelé musejí podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR vyrovnávat s důsledky světové hospodářské krize, především s masivním poklesem poptávky. Některým strojírenským firmám omezili zákazníci v oboru zakázky až o 80 procent. Firmy z oblasti chemické výroby uvádějí místy pokles výrobní kapacity až o 60 procent.
Řada tuzemských podniků v souvislosti s finanční krizí a ztrátou exportních zakázek v západní Evropě sahá k úsporným opatřením, nejčastěji k propouštění a výraznému omezování výroby. Některé firmy již ohlásily krach.