UniCredit: Úvěrová krize může ohrozit i střední a východní Evropu

21.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Vídeň 21. ledna (ČTK) - Úvěrová krize, která sužuje globální ekonomiku, může mít neblahé dopady i na země střední a východní Evropy. Předpovídá to italská banka UniCredit, která se ze západoevropských finančních institucí na mladých evropských trzích angažuje nejvíce. Podle člena řídícího týmu UniCredit Ericha Hampela je na mezinárodních bankách, aby se tomuto riziku snažily předejít.

UniCredit je podle něj připravena poskytnout svým pobočkám v těchto zemích dostatečné finanční zdroje. Nadále také bude půjčovat peníze lidem i firmám.

UniCredit vyzvala další mezinárodní banky, které v oblasti působí, stejně jako Evropskou unii, Mezinárodní měnový fond (MMF) a další instituce, aby vypracovaly společný plán jak tomuto riziku čelit. Podle UniCredit je pravděpodobné, že pokud ustane tok peněz, nedostatek úvěrů zadusí v zemích střední a východní Evropy hospodářský růst.

"Týká se to celé řady zainteresovaných stran a podpora tohoto regionu by měla přijít od všech společně," řekl Hampel na konferenci Euromoney ve Vídni. Té se mimo jiné účastní i guvernér České národní banky (ČNB) Zdeněk Tůma. Podle Hampela je důležitá koordinace, proto by měl být přijat "Plán pro střední a východní Evropu".

"Mezinárodní finanční krize zpochybňuje budoucí vývoj a riziko úvěrové krize je zde zcela zřejmé," varuje Hampel. Ten je šéfem rakouského finančního ústavu Bank Austria, který je součástí UniCredit. Ze své pozice tak Hampel dohlíží na většinu aktivit, které má UniCredit ve střední a východní Evropě.

Hospodářský růst v bývalých komunistických zemích střední a východní Evropy je z valné části výsledkem úvěrové expanze v posledních deseti letech. Zatímco lidé si zvykli půjčovat si peníze a nakupovat automobily či nové bydlení, firmy si půjčovaly hlavně na rozšíření svých aktivit. Většina se jich přitom orientuje na export.

V mnoha částech regionu není objem úspor na takové úrovni, aby podložil růst úvěrů. Banky, jež mají většinou zahraniční vlastníky, se tak obracejí na mateřské společnosti a chtějí po nich, aby jim pomohly zlepšit bilanci.

Z hlediska objemu aktiv, které mají banky ve střední a východní Evropě, je na prvním místě UniCredit. Za ní je rakouská skupina Erste Bank Group a další rakouský ústav Raiffeisen. Na dalších místech je francouzská skupina Société Générale, belgická KBC a maďarská OTP.

"Přístup k zahraničnímu financování zůstává pro místní ekonomiku klíčový, pokud se má vyhnout úvěrové krizi. Svou roli zde sehrává bankovní sektor," uvedl Hampel.

Analytici upozorňují, že v důsledku globální finanční krize se dostala do problémů řada zahraničních bank, které jsou mateřskými společnostmi finančních ústavů ve střední a východní Evropě. Pro tyto ústavy to znamená, že již nemají tak snadný přístup k finančním zdrojům od svých "matek", jak byly zvyklé v minulosti.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK