PRŮZKUM-Země G7 čeká kvůli krizi vleklá recese

21.01.2009 | , Reuters
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Nejvyspělejší ekonomiky světa zřejmě setrvají po většinu letošního roku v nejhorší recesi za několik desetiletí. Doprovázet ji bude razantní...

...vzestup nezaměstnanosti s tím, jak dál zuří globální finanční krize.

Ve středu vydané průzkumy Reuters mezi zhruba 300 ekonomy napříč skupinou sedmi nejrozvinutějších zemí (G7) představují pochmurné čtení. Navíc vyšly den po inauguraci 44.prezidenta Spojených států Baracka Obamy, jenž ve svém nástupnickém projevu označil "zle oslabenou" americkou ekonomiku za hlavní prioritu.

Průzkumy přinesly výrazné sestupné revize předchozího výhledu starého jen pár měsíců a předpovídají, že skromné zotavení, v jehož čele půjdou Spojené státy, lze čekat až ve druhé polovině letošního roku.

Ekonomové rovněž odhadují chabý výkon ekonomik v posledních třech měsících loňského roku po pádu kdysi vážené americké investiční banky Lehman Brothers a tvrdém sestupu globálních akciových trhů, který dosud neskončil.

Hospodářství napříč G7 pravděpodobně mezikvartálně ubrala 1 procento nebo i více. Americká ekonomika zřejmě v tomto období meziročně klesla o 5,3 procenta, nejvíce od začátku 80.let.

"Americká ekonomika je v těžké recesi," řekl Michael Feroli, ekonom z JP Morgan v New Yorku.

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech by měla podle mediánu předpovědí do poloviny příštího roku vyskočit na 8,8 procenta ze současných 7,2 procenta. Někteří respondenti dokonce uvedli, že ještě předtím vzroste až na 10 procent.

V rámci celé G7 by měla nezaměstnanost do čtvrtého kvartálu letošního roku s výjimkou Japonska přesáhnout 8 procent.

Trh předpokládá, že Velká Británie v pátek oznámí pokles své ekonomiky za poslední loňský kvartál o 1,2 procenta.

Letos to zřejmě nebude o nic lepší, když se libra zhroutila a pokračuje ve volném pádu, vláda utrácí miliardy liber za záchranu bank a stát si připravuje cestu k tištění nových peněz.

Průzkum ukázal, že britská ekonomika letos asi klesne o 2,2 procenta a zaznamená šňůru pěti záporných čtvrtletí, jednu z nejdelších v G7. Chvíli potrvá, než propad zbrzdí agresivní snižování úrokových sazeb a nákupy aktiv Bank of England.

"Pokles, který nyní předpovídáme, je téměř vytesán do kamene a těžko jej zvrátit," řekl Trevor Williams z Lloyds.

Německo, největší evropská ekonomika, se zřejmě koncem letošního roku zotaví - ne však dříve, než vykáže za poslední loňský kvartál propad o 1,6 procenta kvůli silnému euru a skluzu globální poptávky, jež drtily vývoz.

Japonsko, jež se sotva před pár lety konečně vyhrabalo ze ztraceného desetiletí deflace a stagnace ekonomické aktivity, platí vysokou cenu za snížení světové poptávky a posílení jenu. Tamní ekonomika zřejmě ve čtvrtém kvartálu ubrala 1,3 procenta.

Druhá největší ekonomika na světě pravděpodobně zaznamená šest čtvrtletí bez růstu za sebou a teprve v posledním letošním kvartálu skromně stoupne. To znamená, že úrokové sazby nadále zůstanou poblíž nuly.

[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK