"Když si odběratelé vůči teplárně v nějaké lokalitě vytvoří nějaké sdružení za účelem ochrany práv odběratelů tepla, tak jednak teplárna, jednak státní orgány je budou brát jako rovnocenného partnera," řekl ČTK autor pozměňovacího návrhu a místopředseda výboru Libor Ježek (ODS). Jak dodal, svůj návrh projednával i s ministerstvem průmyslu, Státní energetickou inspekcí i Energetickým regulačním úřadem.
Teplárenské společnosti budou muset také na webových stránkách zveřejňovat podklady pro své cenové kalkulace. Sdružení budou moci teplárnu požádat i o podrobnější rozpis nákladů. "Takže při sjednávání smluv za odběr můžou odběratelé mít přístup k podrobnějším informacím, které budou deklarovat, z jakých nákladů se ta cena skládá," upřesnil Ježek. To ale podle něj nezbavuje odběratele práva obrátit se na kontrolní orgány.
Státní energetická inspekce by také měla mít nově možnost kontrolovat kvalitu spalovaného paliva. To by mělo zamezit situacím, kdy dodavatel tepla uvádí cenu za drahé a kvalitní palivo, ale ve skutečnosti topí třeba nekvalitními zbytky mazutu.
Výbor se cenami tepla zabýval již dříve. Ježek v minulosti prohlásil, že současný systém tvorby i kontroly cen tepla umožňuje jeho výrobcům porušovat cenovou regulaci a účtovat neoprávněné ceny.
Vládní novelu energetického zákona, ke které se dnešní pozměňovací návrh vztahuje, by sněmovna mohla schvalovat na některé z příštích schůzí. Nejbližší začíná 3. února. Pokud ji sněmovna schválí, zamíří do Senátu a poté k podpisu prezidentovi.