Ve čtvrtém čtvrtletí se růst hrubého domácího produktu Číny propadl na 6,8 procenta z devíti procent v předešlém čtvrtletí. Ekonomové čekali zpomalení na zhruba sedm procent.
Loňské zpomalení přerušilo pětiletou sérii, v níž čínská ekonomika dosahovala dvouciferných temp růstu. Díky tomu Čína již v roce 2007 stala třetí největší ekonomikou světa po USA a Japonsku.
"Mezinárodní finanční krize se prohlubuje a šíří, a to má negativní dopady na domácí ekonomiku," komentoval čínský statistický úřad dnešní údaje. Vláda si klade za cíl dosáhnout letos osmiprocentního růstu, řada ekonomů však nevěří, že by Čína letos dosáhal vyššího růstu než 5-6 procent; to by bylo nejméně od roku 1990.
Osmiprocentní tempo růstu je všeobecně považované za minimální úroveň, kterou čínská ekonomika potřebuje, aby stačila vytvářet dostatek pracovních míst pro novou pracovní sílu. Čínská vláda se netají obavami z růstu nezaměstnanosti, který by mohl ohrozit sociální stabilitu země a legitimitu vládnoucí komunistické strany.