Zatímco v roce 2007 tvořily výzkum a vývoj nebo služby jen 32 procent všech investičních projektů, tak loni jejich podíl vzrostl na 63 procent, řekla novinářům pověřená generální ředitelka CzechInvestu Alexandra Rudyšarová. "Špičkové vybavení pro vývojáře softwaru je zákonitě levnější než stavba nového výrobního závodu. Navíc, většina společností, které investují do služeb, si budovy i zařízení pronajímá a jejich počáteční investice je pak v našich statistikách o to nižší," uvedla Rudyšarová.
Služby včetně výzkumu a vývoje loni poprvé v historii agentury CzechInvest tvořily většinu nových projektů. "Na jednu stranu je to přirozený vývoj. ČR leží doslova uprostřed Evropy, a pokud tu chtějí společnosti uspět, mají jen jedinou možnost. Investovat do nejmodernějších technologií a do výzkumu, aby mohly zákazníkům konstantě nabízet tu nejvyšší kvalitu," podotkla Rudyšarová. Například společnost IBM, která se v ČR od 90. let věnuje vývoji softwaru, se loni rozhodla přesunout řízení celé skupiny IBM pro střední a východní Evropu z Vídně do Prahy.
Tuzemské společnosti v loňském roce připravily 127 nových investic v celkové hodnotě téměř deseti miliard korun; vznikne tak 4054 nových pracovních míst. "Největší počet nových investičních projektů, na kterých se agentura CzechInvest v uplynulém roce podílela, má svůj původ přímo v ČR," uvedla Rudyšarová.
Příliv velkých investičních projektů podle Rudyšarové dosáhl vrcholu v roce 2006, kdy v Česku oznámila třicetimiliardovou investici automobilka Hyundai. Investiční pobídky by v budoucnu mohly čerpat pouze technologická centra a centra sdílených služeb. Naopak zpracovatelský průmysl by již tuto podporu od státu v budoucnu dostávat neměl. Počítá s tím novela zákona o investičních pobídkách, kterou v pondělí projedná vláda.