HK: Ekonomika se propadne do recese, podniky nemají zakázky

22.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. ledna (ČTK) - České hospodářství se letos podle aktuálních informací z podnikové sféry propadne do recese. Podniky v lednu vyrábějí a prodávají téměř minimálně, protože nemají zakázky, uvedl prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Komora proto navrhuje například nezvyšovat úrokové sazby, zvýšit počet státních zakázek, pokračovat ve snižování daňové zátěže podnikatelů či omezit tlaky na růst mezd ve všech sférách.

"Vláda i opozice, firmy i odbory by měly spojit své síly ve snaze nalézt řešení stávajících obtíží a minimalizovat tak dopady škod na tuzemský průmysl a hospodářství," zdůraznil Kužel. V cestě úspěšného rozvoje českého hospodářství podle něj stojí vysoké ceny energií, nepřiměřený tlak na růst mezd, nestabilní měnový kurz, byrokracie a složitá administrativa, vysoké daňové zatížení a odvody firem, nedobudovaná dopravní infrastruktura a přílišná závislost ekonomiky na automobilovém průmyslu.

Komora považuje za nutné podpořit ekonomický rozvoj a stabilitu ekonomiky v měnové a finanční oblasti nesnižováním objemu financování firem, nezvyšováním úrokových sazeb a kapitálovým posílením Českomoravské záruční a rozvojové banky s jejím využitími na zajištění zakázkového financování především malých a středních podniků.

Při podpoře konkurenceschopnosti chce vedle zvýšení počtu státních zakázek podpořit maximální využívání tuzemských energetických zdrojů a surovin, zamezit nekontrolovatelnému růstu cen a energií, posílit kapacity a zlepšení přístupu podniků k produktům České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti. Dále doporučuje orientaci na oblasti s vysokou přidanou hodnotou, zásadní změnu řízení vědy a výzkumu se zaměřením na průmyslové inovace s propojením na vysoké školy a prohloubení a zpřístupnění služby poskytované agenturou CzechTrade.

U daní a pojištění žádá komora pokračování v započatých reformách, zejména snížení daňové zátěže u podnikatelů. Dále pak stanovení záloh na daně podle aktuálních hospodářských výsledků a nikoliv na základě výsledků z roku předchozího roku nebo zdanění produktů z ropných produktů a derivátů na minimální úrovni, která se slučuje s limity uvedenými v evropské směrnici.

Podnikatelé volají také po omezení tlaků na růst mezd ve všech sférách, přehodnocení a odložení některých záměrů EU v oblasti životního prostředí, jako je například odložení účinnosti opatření pro nakládání s chemickými látkami "Reach".

Negativní dopady světové hospodářské a finanční krize se negativně projevují i v České republice, v listopadu loňského roku poklesla průmyslová výroba nejvíce v rámci celé Evropské unie a nepříznivý trend se nezvrátil ani v úvodních týdnech nového roku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK