Bezolovnatý benzin Special 91 s přísadou byl podle statistiků minulý týden dražší o 1,54 koruny, u čerpacích stanic se prodával jeden litr v průměru za 23,64 Kč. Naopak cena zkapalněného plynu LPG klesla v průměru o 23 haléřů na 13,54 Kč/l.
Vývoj cen pohonných hmot pravidelně sleduje také společnost CCS. Podle jejího zjištění se průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 zvýšila o 1,33 koruny na 23,60 koruny za litr. Cena litru motorové nafty se zvedla v průměru o 1,19 koruny na 25,18 koruny.
Hlavní příčinou zdražení byla podle analytiků opožděná reakce na zvýšení cen paliv na rotterdamské burze z počátku roku, od které se odvozují i ceny u tuzemských čerpacích stanic, a oslabení koruny vůči dolaru i euru. "V tomto týdnu by mělo dojít k mírnému zdražování, jako dozvuk náhlého zvýšení některých pump, které nestihli ještě všichni účastníci trhu okopírovat. V tom následujícím týdnu by jej měla vystřídat stagnace a v tom dalším poté mírný pokles cen," uvedl analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.
Pohonné hmoty by se měly vrátit k sestupnému trendu i díky tomu, že cena ropy ke konci minulého týdne spadla až k hranici 35 dolarů za barel. Vliv výhledu Mezinárodní agentury pro energii (IEA) s odhadem dalšího poklesu světové poptávky převážil nad působením chladného počasí na severní polokouli a dopady sporu o plyn mezi Ruskem a Ukrajinou. Ve čtvrtek stál barel americké lehké na světových burzách zhruba 41 dolarů.