Největší podíl na celkovém objemu zakázek vykázal tuzemský factoring, a to částkou 107,3 miliardy korun. Exportní factoring přispěl k celkovým obchodům 24,2 miliardy korun a importní factoring 2,5 miliardy korun.
Celkový obrat factoringových společností stoupl o pět procent na téměř 142 miliard korun. Největší obrat loni vykázala dceřiná společnost České spořitelny Factoring ČS s 35,6 miliardy korun. Následuje ČSOB Factoring, který vykázal obrat 28,7 miliardy korun. Na třetím místě ve velikosti celkového obratu skončila společnost Transfinance s 22,7 miliardy korun. Nejmenší obrat, 1,7 miliardy, měla ke konci září společnost D.S. Factoring.
Současná světová finanční krize zřejmě v Česku podle předsedy Asociace factoringových společností (AFS) Tomáše Morávka zvýší zájem o factoring. Firmy se totiž budou snažit ještě více zmírnit případná finanční rizika. Zároveň lze ale očekávat zpřísnění podmínek v poskytování služeb.
"Banky navíc v této době omezily poskytování úvěrů a o factoring se začínají zajímat i vysoce bonitní firmy, které činnost financovaly přes bankovní úvěry," dodal obchodní ředitel ČSOB Factoring Jindřich Horák.
Ke konci roku bylo členy Asociace factoringových společností České republiky osm společností - ČSOB Factoring, D.S. Factoring, Factoring ČS, Factoring KB, UniCredit Factoring, NLB Factoring, Trasfinance a Raiffeisenbank.
Factoring je finanční služba spočívající v odkupu pohledávek - obvykle se splatností od 30 do 90 dnů - před dobou jejich splatnosti. Dodavatelé zboží nebo služeb postoupí factoringové společnosti pohledávky za svými dodavateli. Klient má okamžitě k dispozici zpravidla 60 až 90 procent fakturované částky, její výše se odvíjí od kvality pohledávky a náročnosti jejího zpracování.