ČSÚ: Češi loni ve třetím čtvrtletí nejvíce platili za bydlení

25.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 25. ledna (ČTK) - České domácnosti ve třetím čtvrtletí loňského roku platily nejvíce za bydlení a energie s ním související, což jim ukrojilo z rozpočtu 20,1 procenta. Na druhé místo v nejnákladnějších položkách se s podílem 19,8 procenta vrátily potraviny a nealko nápoje, které zdražování vyhnalo na čelo ve druhém čtvrtletí. Vyplývá to z poslední statistiky Českého statistického úřadu nazvané Vydání a spotřeba domácností statistiky rodinných účtů.

Třetí největší položkou pro domácnosti zůstala doprava. Zde pokračující zlevňování pohonných hmot způsobilo pokles o více než procentní bod na 11,5 procenta. Období prázdnin a letních dovolených se naopak podepsalo na rostoucích útratách za rekreaci a stravování a ubytování.

Chování domácností mělo ve třetím loňském čtvrtletí podle analytiků všechny znaky rychle rostoucí ekonomiky. "Reálně se zvyšovaly výdaje především na odívání a obuv, dopravu, rekreaci a kulturu a telekomunikace, tedy z větší části na zbytné statky," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Čisté peněžní příjmy na osobu činily ve třetím čtvrtletí u domácností v průměru 11.431 korun měsíčně, naproti tomu čistá peněžní vydání 10.558 koruny. V nominálním vyjádření se meziročně čistá peněžní vydání zvýšila o 7,7 procenta a reálně vzhledem k úhrnnému indexu spotřebitelských cen vzrostla o procento.

V poslední čtvrtině loňského roku by ale měla být vydání domácností ovlivněna negativními dopady finanční a hospodářské krize. "Předpokládám, že ve čtvrtém čtvrtletí už situace vypadala poněkud jinak. V oblasti dopravy, odívání a rekreací domácnosti začaly šetřit, takže v uvedených položkách reálné výdaje buďto meziročně zpomalily růst, nebo přestaly růst úplně," doplnil.

I ve třetím čtvrtletí domácnosti pokračovaly v omezování přijímání nových půjček. Všechny skupiny domácností v průměru splácely vyšší částky, než jaké si půjčovaly, což podle statistiků odpovídalo trendu z předcházejících období loňského roku. Nejvyšší převahu splacených úvěrů nad přijatými půjčkami zaznamenaly domácnosti zaměstnanců bez dětí (o 229 korun), a naopak nejnižší domácnosti zaměstnanců s dětmi (o 25 korun).

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK