"Nabucco se může stát jen pomníkem velkých ambicí a nepromyšlených činů," řekl Zubkov na dotaz, zda se Nabucco obejde bez ruského plynu. Rusům hraje do karet fakt, že Nabucco stále nemá zajištěn dostatek suroviny, která bude přes plynovod proudit.
Nabucco má do Evropy přivádět plyn od Kaspického moře a zemí střední Asie, jako je Ázerbájdžán a Turkmenistán. V této oblasti ale hájí své zájmy právě Rusko. Prezident Dmitrij Medveděv koncem týdne navštívil Uzbekistán, aby si tam podle agentury Reuters zajistil podporu pro konkurenční projekt. Rusko chystá přes své území výstavbu plynovodu South Stream.
Bez zajištěných zdrojů zemního plynu a bez smlouvy mezi jednotlivými státy je ale nejisté i financování celého projektu. Právě o něm by se mělo na schůzce v Budapešti hovořit. Kritici už teď mluví o tom, že pouze Rusko má dost plynu a disponuje potřebnou infrastrukturou, aby mohlo dodávat plyn pro Nabucco.
Banky zatím nemají zájem peníze na projekt půjčovat a vyčkávají, až bude podepsána alespoň mezivládní smlouva. Důležité je pro ně ale i stanovení dlouhodobých podmínek projektu a zajištění suroviny, která plynovodem bude proudit. Pokud se projekt podaří realizovat, měl by se na zásobování Evropy zemním plynem podílet asi z pěti procent.
Potenciální dodavatelé plynu pro Nabucco, jako je Turkmenistán, Ázerbájdžán či Kazachstán, se zatím zdráhají podepsat smlouvu o dodávkách. Nejprve chtějí vidět, že má projekt zajištěno financování a je položeno potrubí. Írán, který sám vyjádřil zájem dodávat surovinu, je diplomaticky nepřijatelný, zatímco Irák nemá odpovídající infrastrukturu.
Mezi akcionáři projektu Nabucco je rakouská energetická společnost OMV, maďarský koncern MOL, rumunský Transgaz, bulharský Bulgargaz, turecký Botas a německá společnost RWE. Tyto firmy chtějí, aby Evropská unie poskytla na projekt garance nebo předfinancování, a přesvědčila tak dodavatele a banky, že Nabucco má budoucnost.
Plynovod Nabucco má být asi 3300 kilometrů dlouhý a jeho výstavba má přijít až na deset miliard dolarů (asi 220 miliard Kč). Povede z oblastí u Kaspického moře přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko až do rakouské přijímací stanice Baumgarten. Náklady na výstavbu budou skoro dvakrát vyšší než se původně předpokládalo.
Jako problematický se jeví komentář tureckého premiéra, který se podporu projektu Nabucco tento týden snažil spojit s jednáním o vstupu Turecka do Evropské unie. Někteří členové EU si tak kladou otázku, zda by se nemohla z Turecka stát druhá Ukrajina.