"V důsledku ztráty zakázek jsou firmy nuceny ukrajovat výdaje. Jejich cash flow je napjaté a nejsou schopny unést tíhu vyplácení odstupného. Dochází tak k neschopnosti splácet své úvěry," uvedla pro ČTK generální ředitelka Asociace malých a středních podniků a živnostníků Eva Svobodová.
Banky často ve snaze rychle reagovat na informace z médií rozhodují bez patřičné znalosti aktuálního stavu svého klienta, doplnil prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Dostupnost finančních zdrojů a větší vstřícnost ze strany bank je podle něj přitom nyní pro podnikatele naprosto klíčová.
Názor na recesi není mezi podnikateli jednotný. Většina z nich v povánoční prodejní agónii recesi vůbec nezaznamenala a ani se jí nebojí. "Z recese strach nemám, protože drahé kovy stejně jako diamanty, jsou proti jiným komoditám poměrně stabilní," vysvětlil plzeňský zlatník a klenotník Vítězslav Čech. Českolipský specialista na firemní akce Aportainment Světlany Kratochvílové zase rozšiřuje své služby o internetový obchod zaměřený na adrenalinové hračky z celého světa.
Tomáš Glaser ze společnosti Ellex gk, která je jedním z největších prodejců značky Sony v jižních Čechách, má ale jiný názor: "Recese se samozřejmě kvůli medializaci bojíme," podotkl." Richard Kanta z vitrážnické dílny Artsklo v severočeském Lubenci míní, že z recese má obavy každý. Velkoobchodní prodej mu propadl o 80 procent a významní nizozemští odběratelé přestali jeho zboží odebírat. "Ale našli jsme si nové klienty, kteří zajistili téměř stejný obrat jako v loňském roce," poznamenal.
Zprávy o propouštění, omezování výroby a propadu hospodářství jsou často v rozporu s vlastní realitou podnikání. "Přestože jsou v našem oboru domluveny zakázky na dlouho dopředu, nikdo naše služby ještě neodřekl," sdělil David Borovka, který se specializuje na večírkovou a slavnostní zábavu. Vitrážista Kanta ruší pražskou pobočku, zaměřuje se na internetový prodej a snaží se zaměřit na jinou klientelu v cestovním ruchu. "Chceme se jakýmkoliv způsobem v tomto problémovém období vyhnout úvěrům. Naopak se snažíme co nejrychleji splatit pohledávky, abychom nebyli v případě problémů tak zranitelní," upozornil.
Průzkum mezi podnikateli ukázal, že samotné firmy žádnou přímou pomoc od státu nečekají. Vesměs všichni požadují snížení daní, odvodů a úrokových sazeb. "Snížením administrativy získáme více času na hledání nových cest, vymýšlení nových výrobků a na práci s klienty," tvrdí Kanta.
Svobodová však varuje před důsledky zhoršující se platební schopností zejména malých firem. Apeluje na vládu, aby vytvořila podmínky pro odklad či snížení firemních úvěrů a za nové úvěry byly využity záruky Českomoravské záruční a rozvojové banky. Vláda by měla taktéž zvážit odložení některých povinných odvodů a plateb firem. Stát by měl rozjet investice tam, kde stejně jednou hodlá utrácet, dodala.
Po větší dostupnosti úvěrů volá i Kužel. V celém ekonomickém řetězci se podle něj některé banky nechovají moudře a jsou zejména podnikateli označovány za zdroj jejich problémů. Dostupnost finančních zdrojů a větší vstřícnost ze strany bank je nyní pro podnikatele naprosto klíčová, uzavřel.