Odpůrci Rady ČRo se spojí, vystrojí na protest pohřeb kvality ČRo

27.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 27. ledna (ČTK) - Odpůrci Rady Českého rozhlasu z řad veřejnosti sdružení do několika občanských iniciativ, spojí své aktivity. Ve středu, v den pravidelného veřejného zasedání rady, uspořádají před budovou ČRo společný happening v podobě symbolického pohřbu "kvality v Českém rozhlase". Sdělil to Roman Kučera za pořádající iniciativy Nechceme přeladit, nemáme kam (iProtest), ProWave a Gorily on-line.

"Celá akce s názvem 'Pohřeb kvality v Českém rozhlase' má za cíl poukázat na nekompetentnost Rady ČRo, zejména při jejích rozhodnutích o Radiu Wave nebo rušení multimediálních projektů," uvedl Kučera. Společným jmenovatelem všech iniciativ je podle Kučery odvolání současné Rady ČRo. "Museli jsme spojit síly, tahle rada nám ukazuje svou nekompetentnost již téměř rok a půl," míní Kučera.

Organizátoři proto vyzývají k účasti a občanskému protestu například tím, že si všichni zúčastnění vezmou na sebe černé oblečení. "Očekává se i účast známých osobností. Ty by měly symbolicky položit k Českému rozhlasu smuteční věnce za kvalitní kulturu na vlnách rozhlasu," dodal Kučera.

Své aktivity tak spojily tři občanské iniciativy, které vznikly v posledním zhruba roce. Ta s názvem Nechceme přeladit, nemáme kam, označovaná také jako iProtest, vznikla před rokem, když Radiožurnál pod vedením tehdejší ředitelky Barbory Tachecí přešel od 1. ledna 2008 k nové vysílací podobě. Podle iProtestu ale Tachecí přiblížila Radiožurnál komerčním stanicím, a navíc podle této iniciativy nová koncepce způsobila odchod oblíbených moderátorů a komentátorů, například Ivana Hoffmana.

Sdružení ProWave zase protestuje proti přístupu Rady ČRo ke stanici pro mladé posluchače veřejnoprávního rozhlasu Radiu Wave. Radě se nelíbilo, že Radio Wave jako nová digitální stanice vysílala i analogově. Generální ředitel Václav Kasík posléze loni Radio Wave v analogu vypnul.

Nedávno navíc někteří členové rady na základě nesprávného překladu písně Swastika Eyes od skupiny Primal Scream obvinili Radio Wave z propagace fašismu. Programový ředitel ČRo Richard Medek se v té souvislosti vyjádřil, že posluchači alternativně laděného Radia Wave "nejsou budoucností tohoto národa", což vyvolalo řadu protestů a vyjádření na podporu Radia Wave od veřejnosti i známých osobností, včetně olympijské vítězky Barbory Špotákové.

Třetí iniciativa Gorily on-line vznikla jako reakce na to, že rozhlas hodlá zastavit několikaletý a v zahraničí oceňovaný projekt Odhalení, v němž bylo možné na internetu sledovat život goril v pražské zoo. Podle této iniciativy Rada ČRo nepodporuje multimediální projekty a konec Odhalených je toho důsledkem. Rada to ale odmítá a říká, že o konci či pokračování Odhalených si rozhlas rozhoduje sám.

V rámci protestů proti Radě ČRo vzniklo také několik petic za odstoupení předsedy rady Jiřího Floriana a také Medka a několik speciálních webových stránek. Vznikly i coververze písně Swastika Eyes i s nasamplovaným projevem Floriana a Medka a uskutečnily se také dva koncerty na podporu Radia Wave a alternativní kultury obecně.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK