Rozhodnutí podle zdrojů přijal vládní protikrizový výbor. Předpokládá se, že pomoci se dočkají především banky, nad nimiž má kontrolu stát. Sberbank je největší ruskou spořitelnou a pomoc by podle zdrojů měla dostat ve formě podřízené státní půjčky.
"Sberbank nepotřebuje urychleně nový kapitál, to by se ale mohlo změnit v závislosti na rostoucím podílu špatných úvěrů a stavu bankovního sektoru," řekla analytička finanční společnosti Troika Dialog Olga Veselova.
Ruská vláda už v přepočtu alokovala přes 200 miliard dolarů a většinu peněz vzala z fondu, kam ukládá přebytky z prodeje ropy. Tímto způsobem se snaží předejít dalším problémům, s nimiž se ekonomika může potkat. Letos by totiž měla Rusko čekat recese.
V Rusku působí asi 1000 bank a většina z těch významnějších ústavů dostala za úkol zajistit, aby se peníze dostaly prostřednictvím úvěrů do ekonomiky. Na zahraniční banky většinou doléhají problémy na mezibankovním trhu, takže ruské banky měly být o to aktivnější, aby ruské podniky nebyly bez provozních úvěrů.
Zhruba 200 miliard rublů má dostat státní banka VTB, která je druhým největším finančním ústavem v Rusku. Ostatní komerční banky si budou muset mezi sebe rozdělit 100 až 200 miliard rublů. Zdroje se však liší v tom, zda už je rozhodnuto, jak přesně se bude o státní pomoc dělit VTB a další ruské banky.
"Management VTB už dříve řekl, že banka dává přednost přímé kapitálové injekci, takže podřízený úvěr není pro VTB nejlepší volbou. Není ale pochyb o tom, že je to dobrá zpráva," řekla k plánu vlády podpořit finanční ústavy analytička UBS Natalija Puškina.