Zástupci firem podle průzkumu navíc očekávají, že dopady krize se v jednotlivých odvětvích projeví nejen v první polovině letošního roku, nýbrž i v druhém pololetí, a to i na jeho konci. Manažeři podniků požadují od politiků napříč celým spektrem, aby se dokázali dohodnout na přijetí protikrizového balíčku a co nejrychleji ho aplikovali v praxi.
V podnikatelském prostředí se stále častěji projevují případy nedodržování smluv včetně snahy odkládat uzavřené smlouvy. Tlak je na snížení již dohodnutých cen či na prodloužení doby splatnosti smluv. Zhoršila se platební morálka podniků. Zpomaluje se inkaso pohledávek, objem pohledávek stoupl až o 40 procent. Současně se zvýšil objem pohledávek po lhůtě splatnosti až o 50 procent. Zástupci firem poukazují i na riziko zhoršení plynulosti dodávek kvůli zhroucení systému dodavatelů.
Celková situace se odráží na silném tlaku na podniky na zefektivnění nákladů. Až třetina respondentů v této souvislosti uvedla, že bude snižovat počet zaměstnanců. Firmy ale tíží personální náklady, a to i v souvislosti s odstupným pro propuštěné zaměstnance.
Z průzkumu vyplývá, že krize má vliv na zajištění zakázek pro rok 2009. Necelá pětina zaměstnavatelů míní, že očekává snížení zakázek do 15 procent. Zhruba dvě pětiny z nich hovoří o poklesu zakázek do 30 procent. Necelé dvě pětiny respondentů očekává dramatický propad zakázek až do 50 procent. Na šest procent firem je ohroženo ztrátou zakázek o polovinu a výše.
Problémy registrují zejména podniky v automobilovém průmyslu. Existují případy, kdy subdodavateli poklesl objem zakázek až o 70 procent. V dalších odvětvích dopady krize řeší zvláště výrobci porcelánu, někteří z nich uvádějí pokles zakázek až o 65 procent. Markantní je propad u výroby NC strojů.
Problémy zaznamenávají i podniky v oblasti využívání druhotných surovin, neboť se snížila poptávka po obalovém materiálu a opadl zájem o suroviny v třetích zemích. Některé firmy dokonce uvedly, že v jednotlivých případech přišly či očekávají ztrátu zakázek od některých svých zahraničních partnerů až do 80 procent. Řada podniků poukazuje také na odklad uskutečnění některých projektů. Příprava investičních celků je podle průzkumu seškrtána o 25 až 70 procent obvyklých výdajů.