Podle předsedy dozorčí rady pošty a náměstka ministra vnitra Zdeňka Zajíčka se dohodla Česká pošta se Svazem měst a obcí na sepsání dohody, která stanoví principy komunikace mezi územní samosprávou a zástupci příslušného regionálního pracoviště pošty k zajišťování poštovních služeb na konkrétním území. "Jednoznačně z nich vyplývá, že bez souhlasu starosty nebude možné kamenné pošty zrušit. Vždy půjde o individuální jednání. Nemáme seznam pošt na zrušení, ani ho nebudeme dělat," řekl podle HN Zajíček.
Chystaná dohoda je podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jozefa Bezdíčka garantem, že pošta nebude problém nerentabilních poboček řešit násilně. "Když dojde k patové situaci, budeme se starosty a poštou hledat schůdné řešení," řekl. Většina starostů o zrušení pošty nechce stále slyšet. "Souhlasí s tím jen pět obcí, ale jména nebudeme zatím zveřejňovat, aby nebyly vystaveny tlaku médií," řekla podle HN mluvčí pošty Marta Selicharová. Dalších 65 starostů podle ní souhlasilo se zkrácením provozní doby. Jde o výsledek pilotního projektu mobilních poboček a výsledky jednání se starosty zhruba 150 menších obcí.
Pošta v menších obcích prosazuje nejen motorizované doručování, ale i franšízy, které se osvědčily v cizině. K dotažení záměru bude poštu tlačit i snaha státu udělat z ní před privatizací konkurenceschopný podnik. S tím souvisí i navržený tříletý plán podporovaný dozorčí radou. Pošta nemusí vytvářet zisk a mohla by investovat až dvě miliardy korun ročně do modernizace. "Udržet stabilitu hospodaření pošty znamená maximálně posílit její investice do modernizace," potvrdil v rozhovoru pro HN Zajíček.
Česká pošta je druhým největším zaměstnavatelem v ČR. Letos se má změnit na akciovou společnost. Předloni vydělala před zdaněním 795 milionů korun. Oproti původně plánovanému zisku za loňský rok ve výši 504 milionů Kč by měl podle informací Hospodářských novin nakonec dosáhnout asi 365 milionů Kč.