"Změna umožní, aby státem podporované úvěrování vývozu poskytovaly i komerční banky," uvedl Říman s tím, že by ji rád uvedl v život od půlky roku. Podle lidí podílejících se na přípravě to není příliš reálné, reálnější je až rok 2010. Podle Římana i zástupců podnikatelských svazů by díky tomu na finance státu dosáhlo více vývozců. Velké plus by to znamenalo i pro banky. Podle deníku by získaly byznys navíc, který by byl garantovaný státem. Teď by to pro ně byla výhoda, protože tržní úroky vyskočily vysoko a banky se bojí půjčovat i mezi sebou, natož firmám na vývoz třeba do méně jistých zemí, napsala Mladá fronta Dnes.
"Velice jsme v Bankovní asociaci uvítali, že návrh byl schválen," řekla Jana Kytlicová, která má toto financování na starosti v UniCredit Bank a zároveň předsedá Proexportní skupině při Bankovní asociaci, která se o jeho schválení zasazuje. Podstatou podpory financování vývozu je, aby česká firma prodávající třeba do Ruska mohla zájemci o své zboží nabídnout, že je může splácet pět let a za určitých podmínek, píše MfD.
Dnes mohla firma získat podporu úvěrování vývozu jen přes Českou exportní banku (ČEB). Ta může jako jediná půjčovat za úroky stanovované každý měsíc Organizací pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Cesta přes exportní banku přitom dosud nebyla čistě z finančních důvodů pro vývozce žádnou velkou výhodou. Posledních několik let byly úroky OECD až na výjimky vyšší, než jaké nabízely běžné komerční banky pro obyčejné úvěry, píše MfD.
Po vypuknutí krize se situace obrátila a tržní úroky vylétly vzhůru. Banky i sami vývozci proto dnes mají větší zájem získat financování přes úroky OECD. Ty jsou na začátku pevně stanoveny až na 8,5 roku. Dotace má fungovat tak, že když se o ni banka přihlásí, stát jí bude u daného úvěru dorovnávat rozdíl mezi tržním úrokem a sazbou OECD. A to až do doby, než tržní úroky klesnou pod úrok na počátku pevně daný třeba na pět let dle sazebníku OECD. V ten okamžik naopak začne státu posílat peníze banka, protože si bude moci na finančním trhu půjčit levněji. Na podpořeném úvěru by tak podle MfD více vydělávala.
Kolik bude muset stát na dotace vydat peněz, bude záviset i na vývoji úroků. "Řádově se bude jednat o stovky milionů korun," míní šéf Bankovní asociace Josef Tauber. Možnost je, že by stát dopředu dal na podporu financování vývozu určitý strop a po jeho dosažení s dotacemi přestal. Podle informací MfD to ještě není rozhodnuto. Stejně tak se bude s bankami vyjednávat, jaká bude dopředu daná riziková přirážka, která se bude připočítávat k tržnímu úroku, napsala Mladá fronta Dnes.