...krize torpédují víru ve firemní vyhlídky.
Výroční průzkum společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) naznačuje, že potřeba aktivních opatření je naléhavá s tím, jak si krize, jež započala v bankovním sektoru, vybírá stále vyšší daň na tržbách, zisku, plánech rozvoje a pracovních místech ve všech regionech a sektorech.
Pouze 21 procent generálních ředitelů firem z celého světa uvedlo, že jsou si velmi jisti růstem tržeb v příštích 12 měsících oproti 50 procentům před rokem.
Výsledek průzkumu mezi více než 1100 šéfy firem tvoří temné pozadí pro čtyřdenní setkání světových podnikatelských a politických špiček, jež ve středu začíná ve švýcarském lyžařském středisku.
Naděje na krátkou recesi ve tvaru "V" se zřejmě vypařily, když většina vrcholných manažerů čeká pouze pomalé a postupné zotavení během příštích tří let.
"Tříletý výhled je trochu lepší, ale špatná zpráva je, že ne o moc. Ve srovnání s důvěrou 21 procent pro příštích 12 zaměstnanců je to pro tři roky jen 34 procent," řekl Tony Poulter, šéf golbálního poradenství u PwC.
"Vzkaz je takový: máme dlouhodobou naději, ale ta se hned tak nenaplní."
Bankéřů je letos poskrovnu, zato politici se budou v zákulisních jednáních připravovat na schůzku skupiny nejvyspělejších zemí světa rozšířenou o hlavní rozvíjející se ekonomiky (G20) v dubnu a summit G8 v červenci.
Ve středu vystoupí ruský premiér Vladimir Putin a jeho čínský protějšek Wen Jiabao.
[DAVOS/Reuters/Finance.cz]