Podnikatelé chtějí uzákonit daňové zvýhodnění dopravy zaměstnanců

28.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 28. ledna (ČTK) - Podnikatelé chtějí uzákonit daňovou odečitatelnost nákladů firem na hromadnou dopravu zaměstnanců do práce. Novinářům to dnes řekl předseda Unie malých a středních podniků David Šeich. Současný výklad zákona je prý v tomto ohledu nejednotný. Pracovní skupina pro zlepšení podnikatelského prostředí chce návrh předložit během prvního čtvrtletí roku 2009.

Změna sníží náklady na dopravu zaměstnanců, zvýší jejich mobilitu i příjmy zaměstnanců, povede ke snížení nezaměstnanosti, zjednoduší nynější právní úpravu a bude mít i ekologický přínos, míní Šeich. Na druhou stranu bude znamenat snížení příjmu státního rozpočtu podle hrubého a nepodloženého odhadu o tři až pět miliard korun.

Skupina chce také zrušit takzvanou knihu jízd a místo ní navrhnout paušální odpočet nákladů na jízdné. Velké firmy by si pak podle Šeicha mohly vybrat dokládání jízdného jiným způsobem, třeba elektronicky nebo pomocí GPS. Kniha jízd prý nemá oporu v zákonu, je to nařízení ministerstva financí. Podnikatelé proto chtějí zrušit tento předpis MF a změnu zakomponovat do návrhu zákona o dani z příjmu, dodal.

České hospodářství se letos podle aktuálních informací z podnikové sféry propadne do recese. Podniky v lednu vyrábějí a prodávají téměř minimálně, protože nemají zakázky. Malé a střední podniky proto podle Šeicha očekávají od vlády tlak na banky kvůli jejich úvěrové politice, úlevy na daních a sociálním a zdravotním pojištění, snížení zbytečné administrativy a podporu, záruky a garance prostřednictvím Českomoravské záruční a rozvojové banky.

Zastoupení v pracovní skupině, která pracuje na legislativních návrzích a doporučeních pro usnadnění podnikání, má odborná veřejnost, podnikatelé, politici a vrcholoví manažeři velkých firem. Připravuje dále například zrušení daně z převodu nemovitostí, uzákonění lobbování, zlepšení zákona o veřejných řízeních a zadávání veřejných zakázek či změnu autorského zákona.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK