Odbory se ohradily proti prohlášení českého předsednictví

28.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel/Praha 28. ledna (zpravodaj ČTK) - Evropská odborová konfederace (EOK) se ohradila proti dnešnímu prohlášení českého předsednictví EU vydaném po setkání premiéra Mirka Topolánka se šéfem EOK Johnem Monksem. Prohlášení je podle odborářů zavádějící, protože v němž prý chybí některá důležitá fakta či skutečnosti, které při jednání také padly.

Český premiér podle textu ocenil, že EOK považuje priority českého předsednictví za oprávněné, a zdůraznil, že obsahují ve všech oblastech i výrazný sociální rozměr. V textu se také píše, že šéf EOK vyjádřil souhlas s tím, že protekcionistická opatření členských zemí EU mohou současnou krizi spíš prodlužovat než řešit, a podpořil cíl usnadnit přesuny zaměstnanců napříč profesemi, regiony i jednotlivými státy.

"Není to přesně to, co jsme řekli na tom jednání," řekla ale ČTK o prohlášení mluvčí EOK Patricia Grilloová. Odboráři prý byli nemile překvapeni, když premiér uvedl, že oni souhlasili s českými prioritami pro předsednictví. Těmi jsou takzvaná tři "E": ekonomika, energetika a Evropa ve světě. Podle EOK tam ale jedno "E" chybí, a tím je zaměstnanost (anglicky employment).

Právě tato problematika podle mluvčí byla spolu s posílením sociálních práv a sociální ochranou zaměstnanců jedním z hlavních vzkazů, které dnes Monks při setkání s českým premiérem představoval.

V prohlášení rozeslaném novinářům pak EOK uvedl, že Monks zaslal premiéru Topolánkovi dopis, ve kterém žádá nápravu. Monks v něm také zdůraznil, že jeho hlavním bodem k ekonomické krizi bylo, že kromě potřeby významné podpory ve výdajích pro povzbuzení ekonomické aktivity je nezbytný koordinovaný evropský postup, aby se zabránilo protekcionismu či aktivitám jednotlivých států, které by byly na úkor jiných zemí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK