Tisk komentuje mj. ekonomické fórum v Davosu a summit o plynu

29.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. ledna (ČTK) - Podle Lidových novin se zpravodajství z prvního dne Světového ekonomického fóra v Davosu včera neslo v černých barvách. Účastníci fóra letos ani nedostali obvyklé tašky s dárkovými předměty, každý host obdržel jen krokoměr. Asi aby si někteří manažeři začali zvykat na život bez řidiče. Ostatně i firma B B Heli, jež dopravuje manažery vrtulníkem z Curychu do Davosu, oznámila, že je letos větší zájem o jednomotorové helikoptéry, jejichž pronájem je o 5000 franků levnější než u rychlejších vrtulníků se dvěma motory. To už asi opravdu podle Lidových novin něco znamená.

Podle Hospodářských novin se před dvěma lety světová elita v pohodlných křeslech mondénních hotelů Davosu plácala po ramenou: ekonomika je silná jako nikdy. Loni už ve stejných lenoškách obavně vyhlížela krizi. Dnes tam sedí už jen deprimovaní politici. Kdysi obdivovaní bankéři, hlavní hvězdy fóra, povětšinou padli. Fórum mělo podle HN dlouho ambici šířit volný obchod, ekonomický liberalismus a bořit bariéry. Dnes jeho účastníci koukají, jak se tím bezbariérovým, fluidním světem šíří krize.

Rupert Mudroch podle deníku trefně varuje, že dnes je hlavním tématem izolace: je zle a všichni se stahují do ulit. Lidé přestávají utrácet, firmy ve snaze přežít těžkou dobu neinvestují. Útěk do ulit je v těžkých časech pochopitelný, jenže podle Hospodářských novin zároveň prohlubuje krizi.

HN se vrací také k úternímu vystoupení českého premiéra Mirka Topolánka na summitu o budoucnosti plynovodu Nabucco v Budapešti. Když říkal, že projekt alternativního plynovodu vůči Rusku je testem evropské integrace, připomínalo to projev před pražskou návštěvou George Bushe. V něm obhajoval umístění amerického protiraketového radaru v Česku argumentem, že k obraně své svobody musejí Češi konečně přispět něčím konkrétním. Nabucco, podobně jako protiraketová obrana, je zatím jen projekt. Přeměnit sen, o němž se hovoří sedm let, v realitu, se ukazuje být podle Hospodářských novin těžkým úkolem i v čase, kdy ještě doznívá plynová krize.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK