Tripartita: Problémem je nyní nedostatek bankovních půjček

29.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. ledna (ČTK) - Zástupci zaměstnavatelů, odborů i vlády se na dnešním jednání tripartity shodli, že je třeba kvůli současné hospodářské krizi především rozhýbat trh s bankovními půjčkami. Vyplývá to z vyjádření ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Milana Štěcha i viceprezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka.

Banky v souvislosti s finanční krizí omezily poskytování úvěrů, které navíc zdražily. K řešení dopadů krize by pak podle tripartity aktuálně pomohly i investice do silnic, dálnic, vodohospodářských staveb, ale i podpora výstavby bytů. Tyto kroky by totiž podpořily výkon ekonomiky a firmám by přinesly nové zakázky.

"Zamrznutí úvěrů je něco, co může mít devastující dopad na českou ekonomiku. Shodli jsme se i na krocích, které povedou k udržení maximální zaměstnanosti," uvedl Nečas.

"Podnikatelská sféra říká, že když nepotečou peníze, což je krev, tak zemřeme," uvedl Hanák. Podle něj je nelogické, když Česká národní banka dvakrát sníží sazby, že ostatní banky úroky zvýší.

Vláda se proto i podle odborů musí maximálně angažovat vůči bankovnímu sektoru. "Pokud se totiž nezačne financovat výroba, tak se nemůže ekonomika rozjet," upozornil Štěch. Podle Nečase ale vláda může pouze s bankami vyjednávat a apelovat na ně. "Ale většina těchto záležitostí je v rukou bank a ČNB," dodal ministr.

Česká bankovní asociace ale již ve středu upozornila, že během krize se peněžní ústavy musí chovat opatrně. "České banky vnímají dopady světové krize do českého hospodářství velice citlivě. Skutečnost, že shromažďují vklady od obyvatel i právnických osob a nesou za ně plnou odpovědnost, je však nutí k obezřetnému chování, které v současné době znamená zvýšené vnímání rizika a jeho promítnutí do úrokových marží," uvedl náměstek výkonného ředitele bankovní asociace Jan Matoušek.

Podle odborů by se vláda navíc měla zaměřit na to, aby zabránila dalšímu prohlubování krize, což prý vyžaduje zastavit snižování daní a pojistného. Dále by vláda měla koordinovat měnovou a hospodářskou politiku, protože podle odborářů je snižování úroků ČNB neúčinné. Rozšířena by podle odborů měla být i ekonomická diplomacie, investice do infrastruktury nebo program na výstavbu bytů se státní podporou. Odboráři rovněž požadují například vyčlenění dvou procent hrubého domácího produktu na řešení důsledků krize a podporu hospodářského růstu.

Podle Štěcha rovněž nemusí být produktivní čekat na výsledky práce Národní ekonomické rady vlády. "Ti lidé jsou jednoho směru vidění, nejsou nezávislí, jsou spojeni s konkrétní branží, která je živí," uvedl Štěch.

Jakákoliv opatření, která by se kvůli krizi mohla podniknout, ale bude vláda podle Nečase hodnotit i podle toho, jak zatíží státní rozpočet. "Vláda bude velmi uměřená ke zvyšování schodku. A musíme zbránit situaci, kdy by neměla ČR jak tyto dluhy financovat. Lotyšsku a Maďarsku se to stalo," uvedl.

Předsednictvo tripartity by mělo prodiskutovat opatření na řešení krize na schůzce příští týden v úterý. Řádné zasedání tripartity bude 19. února, ale podle Nečase nelze vyloučit ani mimořádné jednání dříve.

Jednání se dnes více než hodinu účastnil i premiér Mirek Topolánek, který na schůzku tripartity nepřišel od loňského března. Tehdy odboráři zasedání opustili na protest proti jednání premiéra a údajným urážkám z jeho strany.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK