...půdu pod nohama poté, co se vyprostily z počátečních ztrát.
Chuť investovat do riskantnějších aktiv nicméně zůstávala slabá, což pomáhalo výš dolaru a nízkoúročenému jenu, a podporovalo aktiva s nižší úrovní rizika, jako jsou americké státní dluhopisy.
Měď <MCU3=LX>, klíčový ukazatel ekonomické aktivity, prohlubovala ztráty po 3procentním skluzu ve čtvrtek a ubírala 1,7 procenta.
"Zdá se, že kamkoli se člověk podívá, narazí na dávku děsivých dat," řekla Phyllis Papadavidová, devizová stratéžka v Société Générale v Londýně. "Myslím, že to potvrzuje naše obavy, pokud jde o tempo poklesu globální ekonomiky, a devizový trh na to jasně reaguje."
Světové akcie podle indexu MSCI <.MIWD00000PUS> v 11:20 ubíraly 0,8 procenta poté, co ve čtvrtek odepsaly 2 procenta.
Záblesk naděje vnesl do pochmurného obrazu firemních výsledků internetový obchodní portál Amazon.com <AMZN.O>, jenž ve čtvrtek po závěru trhu vykázal překvapivě silný kvartální zisk.
DOLAR A JEN JAKO ÚTOČIŠTĚ
Na měnových trzích euro klesalo o 0,8 procenta na 1,2855 dolaru <EUR=>, když prohlubovalo denní ztrátu po zprávě o nečekaně výrazném zpomalení inflace v eurozóně [ID:nSCH635941]. Jednotná měna zároveň ubírala 1,3 procenta na 115,06 jenu <EURJPY=>.
Dolarový index, měřítko hodnoty vůči koši šesti hlavních měn, přidával 0,33 procenta na 85,768 bodu <.DXY>.
"Zapadli jsme opět do vyježděných kolejí, kde slabá americká data hýbají trhem spíše pokud jde o jejich vliv na zbytek světa, než kvůli tomu, co vypovídají o stavu tamní ekonomiky," řekl Stuart Bennett, devizový stratég v bance Calyon.
"Tudíž neuspokojivá čísla ze Spojených států pomáhají stlačit akciové trhy níž, devizový trh se vyleká a utíká do svých oblíbených útočišť, jimiž jsou dolar a jen."
[LONDÝN/Reuters/Finance.cz]