"Nadbytek mincí mají všichni, ať jsou to živnostníci nebo obchodníci, protože hodně mincí je mezi zákazníky, a ti nám je vracejí," podotkl Pavol Konštiak ze Svazu obchodu a cestovního ruchu. Obchodníci mají i nadbytek peněz z předzásobení. Podle Konštiaka si množství euromincí zvolili prodejci před rokem. "Nikdo to neuměl odhadnout. To znamená, že nikdo nás dnes nemůže vinit z toho, že jsme nevěděli, kolik mincí budeme potřebovat," dodal.
Vracení peněz z předzásobení zaznamenala podle své mluvčí Aleny Walterové i VÚB banka. Banky prodloužily možnost vrátit nevyužité peníze v původním balení do konce února.
Zahlcení některých obchodníků euromincemi potvrdil i zplnomocněnec vlády pro zavedení eura Igor Barát. "Nároky nebo požadavky možná byly předimenzované proti reálné potřebě mincí," poznamenal Barát. Dodal však, že problém by byl větší, kdyby byl mincí nedostatek. Hotovostní oběh by se měl podle Baráta během nejbližších týdnů ustálit. "Musí si spotřebitelé, ale i obchodníci, vytvořit nějaké své návyky, pokud jde o hotovostní struktury," uzavřel.
Slováci teď mají těžší peněženky, protože pět typů slovenských mincí od ledna nahradilo osm druhů eur v různých nominálních hodnotách. Nejvyšší dvoueurová mince odpovídá podle konverzního kurzu částce 60,26 Sk. Naproti tomu slovenskou mincí s nejvyšší nominální hodnotou byla desetikoruna (asi 33 eurocentů).
Velké množství mincí je pro obchodníky i finanční zátěží, protože některé banky si za manipulaci s mincemi účtují poplatky. "Banky požadují neúměrně vysoké poplatky za počítání mincí," tvrdí Konštiak.
Podle Baráta jsou banky podnikatelské subjekty a nedá se očekávat, že budou poskytovat služby zdarma. Připustil však, že některé poplatky za zpracování mincí nejsou přiměřené. Slovenské ministerstvo financí nedávno pohrozilo regulací poplatků za vklad mincí na účet.
K přehodnocení poplatků vyzvala své členy i Slovenská bankovní asociace. Některé banky slíbily, že poplatky sníží.