Stav globální ekonomiky má prý na Německo stále horší dopady

30.01.2009 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 30. ledna (ČTK) - Nepříznivý stav globální ekonomiky má stále horší dopady na situaci Německa. Uvedlo to dnes tamní ministerstvo financí. Německo je největším světovým exportérem zboží a služeb, podle úřadu už ale pociťuje dopady výrazného poklesu poptávky v zahraničí. Do Německa směřuje většina českého vývozu, a stav tamní ekonomiky tudíž značně ovlivňuje i to, jak si stojí české firmy.

Ministr financí Peer Steinbrück řekl, že zatím nelze spoléhat na brzký konec finanční krize, která má neblahý vliv především na banky. Ministr v parlamentu řekl, že podle dostupných důkazů se hospodářská situace Německa "dramaticky zhoršila" a naznačil, že některá odvětví, například výroba aut, by mohla dostat další státní injekci.

Ministerstvo v měsíční zprávě uvedlo, že propad exportní aktivity začíná mít lavinový efekt na německé podniky. "Zhoršení podmínek v zahraničním obchodě stále více dopadá na domácí ekonomiku," řekl podle agentury Reuters náměstek německého ministra financí Jörg Asmussen.

Německo je největším světovým vývozcem už od roku 2003 a globální útlum ekonomické aktivity na ně doléhá obzvlášť tvrdě. Poptávka po průmyslovém zboží se snížila velmi výrazně a k masivnímu propouštění musí sahat mnoho i věhlasných firem s pevnou pozicí na trhu. Zřejmě největší problémy má právě výroba automobilů.

Steinbrück například poukázal na to, že každé sedmé či osmé pracovní místo v Německu je závislé na automobilovém sektoru. Proto by podle něj bylo fatální, kdyby vláda tento sektor nepodpořila, jestliže konkurence ve Spojených státech dostává státní podporu v řádu miliard dolarů.

Vedle hospodářských problémů ale značné škody způsobuje i finanční krize. "Stále ještě se vyrovnáváme s tím, že úvěry na mezibankovní trhu nejsou běžně dostupné. Téměř každý týden nás ničí další zprávy, že světlo na konci tunelu hned tak neuvidíme," řekl ministr.

Německo se zatím na podporu ekonomiky rozhodlo použít zhruba 80 miliard eur (asi 2,2 bilionu Kč). V této částce jsou například pobídky pro lidi, kteří uvažují o nákupu nového automobilu, ale i podpora investic či snížení daní.

Důvodem k vážným obavám je podle Steinbrücka také vývoj na evropském trhu státních dluhopisů. V posledních dnech se zvětšuje rozdíl v ceně dluhopisů německé vlády a srovnatelných cenných papírů jiných zemí eurozóny. Objevují se proto dohady, že euro jako měna vůbec nemusí současnou krizi přežít, což ale vlády jednotlivých zemí odmítají nebo označují za směšné.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK