Firemní šéfové a finanční činitelé se v Davosu mezitím scházejí za zavřenými dveřmi, aby položili základy nové regulační struktury pro finanční sektor a snažili se formulovat náležitou reakci na nynější potíže. Jednání směřují k dubnovému zasedání skupiny největších průmyslových a rozvojových ekonomik G20.
Brown prohlásil, že svět by se měl mít na pozoru před "finančním merkantilismem", kdy banky pod tíhou ztrát stahují peníze ze zahraničních trhů a opouštějí globální finanční scénu. Tento trend je podle Browna patrný od počátku finanční krize, tedy od roku 2007 - od té doby se příliv zahraničních úvěrů na rozvojové trhy propadl z jednoho bilionu dolarů na 150 miliard dolarů.
Pokud by trend stahování peněz ze zahraničí pokračoval, hrozila by "deglobalizace", omezování zahraničního obchodu a rychlý návrat k obchodnímu ochranářství minulosti, řekl Brown na společné tiskové konferenci s generálním tajemníkem OSN Pan Ki-munem. Nárůst protekcionismu přispěl k zesílení dosud nejhlubší světové hospodářské krize ve 30. letech 20. století.
Brown bude v dubnu hostitelem schůzky nejvyšších činitelů skupiny G20, kde by se mělo jednat o globálních přístupech při překonávání krize. Britský premiér dnes vytyčil tři problémy, jejichž řešení je pro zvládnutí krize nejdůležitější - stabilizaci bank, dohodu na globální fiskální stimulaci ekonomiky a obnovení půjček podnikům a domácnostem.
"Nyní je čas nejen na individuální, národní opatření k řešení globální finanční krize. Toto je čas na to, aby svět zasáhl společně," řekl Brown.
Brown s šéfem OSN zdůraznili, že se nesmí zapomínat na nejchudší, které krize rovněž ohrožuje. "Musíme stát při těch, kdo jsou nejohroženější," řekl Pan Ki-mun.