Podle Miroslava Frayera z Komerční banky dnešní vývoj obchodování s korunou do velké míry ovlivnila situace na regionálních trzích. "Odtud investoři stahovali své prostředky poté, co na trzích vzrostly opět obavy o globální ekonomický vývoj," uvedl Frayer. Dodal, že například maďarský forint dnes klesl na historické minimum vůči euru a obchodoval se blízko 300 HUF/EUR.
Markéta Šichtařová z Next Finance připomněla, že na korunu a další podobné měny těžce doléhá kombinace špatných výsledků domácích statistik z předešlých dní, technických faktorů a právě globálního strachu z rizika.
"Zatímco ještě nedávno se v případě České republiky, Polska a Slovenska hovořilo o růstu (ekonomiky) vysoko nad nulou, nyní se začíná připouštět i možnost recese," uvedla Šichtařová s tím, že tato představa mnohé odrazuje od investic do korun. Podle dnes zveřejněné nové makroekonomické prognózy ministerstva financí by česká ekonomika letos měla růst o 1,4 procenta.
Dolar posiloval, zatímco akciové trhy ve světě klesaly. Kolem 17:00 dolar zpevnil na 1,2813 USD/EUR. Hrubý domácí produkt Spojených států v posledním čtvrtletí minulého roku meziročně klesl o 3,8 procenta, ekonomika země tak klesla nejvyšším tempem za téměř 27 let. Šichtařová připomněla, že americký HDP neklesl tolik, jak se v průměru předpokládalo. Analytici očekávali ještě větší propad, podle agentury Reuters odhadovali 5,4 procenta.